“Biz de Varız!”

İstanbul Modern Sinema, sezona yeni Türkiye sinemasından bir programla başlıyor: “Biz de Varız!” 13 – 23 Eylül tarihleri arasında gösterilecek program, özellikle son iki yıldır adından söz ettiren, ülkemizde ve yurtdışında merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönen fakat vizyonda yeterince yer bulamayan filmlerden oluşuyor. Bu filmler son yirmi yıldır gelişmekte olan sinemamıza yeni karakterler, kimlik temsilleri ve toplumsal yaklaşımlar katarak toplumda ‘öteki’ olana yer veriyor ve çok sesli bir seçki oluşturuyor. Son iki yılda dikkat çeken dokuz filmden oluşan programın öne çıkan ismi, yönettiği Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve Tatil Kitabı filmlerinin yanı sıra yapımcılığını üstlendiği ve bu yıl İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Tepenin Ardı ile seçkide yer alan, kısa süre önce kaybettiğimiz yönetmen/yapımcı Seyfi Teoman. Programda Raşit Çelikezer’in Can, Çiğdem Vitrinel’in Geriye Kalan, Reis Çelik’in Lal Gece, Mustafa Karadağ’ın Vücut, Ümit Ünal’ın Nar, Hany Abu-Assad, Stefan Arsenijević, Aida Begić, Eric Nazarian, Stergios Niziris, Omar Shargawi ve Josefina Markarian’ın yönettiği Unutma Beni İstanbul adlı filmleri bulunuyor. 

 (Bizim Büyük Çaresizliğimiz)

(Geriye Kalan)

“Biz de Varız!” programının açılış günü 13 Eylül Perşembe saat 17.00’de Tepenin Ardı filminin gösterimine yönetmen Emin Alper ve oyuncular, saat 19.00’daki Can filminin gösterimine yönetmen Raşit Çelikezer ve oyuncular katılacaklar. 15 Eylül Cumartesi günü saat 13.00’te Geriye Kalan filminin gösteriminde yönetmen Çiğdem Vitrinel ve oyuncular Devin Özgür Çınar ile Şebnem Hassanisough bulunacaklar. 22 Eylül Cumartesi saat 17.00’deki “İstanbul Beni Unutma” filminin gösteriminde ise yapımcı Serdal Doğan ve oyuncular yer alacaklar. 

 (Tatil Kitabı)

(Vücut)

Programda ayrıca “Yersiz ve Yurtsuz” başlığı altında gösterilecek 16 kısa film arasında Elif Demoğlu’nun Son Amazon, Merve İnce’nin Gassal, Deniz Tarsus’un Garotte, Fırat Yavuz’un Toros Canavarı, Metin Akdemir’in Ben Geldim Gidiyorum, Tolga H.Yüceil’in Master Plan, Ali Yılmaz’ın Kayıt Dışı, Orhan İnce’nin Ali Ata Bak, Yıldıray Yıldırım’ın 1982 ve Mesrure Melis Bilgin’in Tetrist başlıklı filmlerine yer veriliyor.

Aşağıda da program çizelgesini görebilirsiniz. Daha ne yapayım artık söyleyin? Bir elinizden tutup sinemaya götürmediğim kaldı! Hadi hemen, bir an önce yapın programınızı..:)İstanbul Modern sinema girişi 8 TL olup müze ziyaretçilerine ve üyelerine ücretsizdir. Bu özel program için ayrı bir fiyat uygulaması olur mu bilmem. Web sayfasından ve oradaki iletişim bilgilerinden güncel durumu takip edebilirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler!

Hiç yorum yok: