Efendiler ve Köleler

Beyoğlu Akademililer Merkezi'ndeki Sema Maşkılı'nın Efendiler ve Köleler adlı sergisini hafta sonu planlarınıza dahil edebilirsiniz. Gerçi bu hafta sonu hem TÜYAP hem Contemporary İstanbul varken başka bir sanat durağına zaman ayırabilecek misiniz bilmem, ama yine de aklınızda olsun istedim. 


80 doğumlu Sema Maşkılı, Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünden mezun olmuş. Yüksek lisansını da aynı okulda yapan sanatçı İstanbul'daki atölyesinde çalışmalarına devam ediyormuş. 

Bu kişisel sergisi de 30 Kasım'a kadar devam edecek. Teması: Efendiler ve Köleler. Biraz da medeniyetle birlikte hepimizin kabul ettiği gönüllü köleliğe dokunuluyor aslında. Sergi katalogundan sergi temasıyla ilgili hoşuma giden bir alıntıyı sizlerle paylaşayım:

...Efendi ve köle... Biri olmazsa diğeri olamayacak insanlık puzzle'ının girintili parçalarıyız. Efendi, saygı duymadığı, tanımadığı kölenin onu tanımasına bağlıydı. Küçümsediği kölece bir onayın aynasında ancak efendi olabiliyordu...

Yukarıdaki kolajda üstte soldaki resmin adı Köle. Yanındaki ise Kölem Olmak İster misin? Altta soldaki resmin adı Oturak, yanındaki de Ceza. Aşağıda da sevdiğim tablolardan bazılarını bulabilirsiniz. 


Bence bu hafta sonu bu sergiyi kaçırmayın. Beyoğlu'na yolunuzu düşürmüşken de Sephora'ya uğramayı unutmayın. 25 Kasım'a kadar Sephora mağazalarına (en fazla beş adet olmak kaydıyla) eski makyaj malzemenizi götürüp, istediğiniz herhangi bir makyaj malzemesini %40 indirimle alabiliyorsunuz. Üstüne artık James Joyce'da Guinness molası mı verirsiniz, Şişhane'de yemek mi yersiniz, yoksa kafanıza göre bir konser seçip ruhunuzu mu doyurursunuz orası size kalmış. :)


2 yorum:

Mahmutun güncesi dedi ki...

Contemporary İstanbul kaçar mı?Yurtdışından ve Türkiye'den oldukça fazla katılım var.Haftasonu ancak buna yeter diye düşünüyorum.

Imge dedi ki...

Mahmutun güncesi,

Bu hafta sonu bir de bizimkilerin burada olduğunu düşününce hangi birine nası yetişeceğimizi düşünemiyorum bile.. Böyle zamanlarda da hiçbir plan yapılmaz genellikle! :)