Havana: Obispo Caddesi ve Kent Müzesi

Havana'da otelimizin bulunduğu Parque Central'in bir köşesinden uzanan Obispo Caddesi şehrin ana damarlarından biri diyebiliriz. Ben diyeyim İstiklal, siz diyin Bağdat Caddesi. Tabi Küba standartlarında! Yani yine eski binalar, ama bu kez daha canlı bir sokak. Birkaç tane dükkan, hediyelik eşya satılan ya da bizim mahalle bakkallarına benzer bir iki yer, eski Sümerbank benzeri bir iki mağaza.. Restore edilmiş binaların içinde bir iki küçük otel, cafe, kitapçı, falan filan. Aşağıda bu caddeden görüntüler bulunuyor.


Bu cadde boyunca yürüdüğünüz zaman Plaza de Armas'a ulaşıyorsunuz. 16. yüzyılda Kilise Meydanı olarak adlandırılan bu meydan, askerlerin yürüyüş ve gösteri alanı olarak kullanılmaya başladıktan sonra Plaza de Armas adını adını almış. Böylelikle güzel binalar, ağaçlar, banklar ve çeşmelerle süslenen meydan 19. yüzyıla kadar Havana'nın göz bebeği konumunu korumuş. Daha sonra zenginliğin kent dışına kaymasıyla birlikte binalar terk edilip, biraz harap bir hal alsalar da 1935 sonrası başlayan restorasyon çalışmalarıyla yeniden şehrin en güzel meydanlarından biri haline dönüşmüş. Ortasında devrimci lider Carlos Manuel de Cespedes heykeli bulunan meydandaki en önemli yapı ise şu an Kent Müzesi olarak kullanılan Eski Valilik Sarayı.


1776-91 yılları arasında valiye ev sahipliği yapan bu bina, 1920'de bağımsızlığın ilanı ile birlikte Başkanlık Sarayı olarak kullanılmaya başlanmış. Devrime kadar olan dönemde ise Belediye Sarayı olarak kullanılan bu Barok yapı günümüzde tarihi arşivlerin saklandığı bir kent müzesi. İçeride fotoğraf çekmek yasak, ama avluyu değil herhalde! Avluda temel kazılarında çıkan kalıntılar ve siperinde bir kılıç resmi bulunan bir miğfer bulunuyor. Başka bir köşede yağmur sularının biriktiği bir su haznesi var. 


İçeride neler var derseniz orada da heykeller, gümüşler, direnişçilere ait üniformalar, silahlar, önemli devlet adamları ve savaşçıların portreleri, direniş gruplarının bayrakları, Aynalı Salon, toplantı ve balo salonları bulunuyor. Binasını içinden daha çok sevdiğim müzelerden biriydi bu. :)

Sırada Küba ruhuna en uygun meydanlardan ve müzelerden biri var. Devrim Meydanı ve Devrim Müzesi. Benden ayrılmayın.

2 yorum:

Klio'nun Şarkısı dedi ki...

Ayrılmak mümkün mü?:)) Keyifle bekliyorum yazıları.

Imge dedi ki...

Sezer,

Çok teşekkürler..:) Keşke daha hızlı ve çok yazabilsem.. İstanbul'da yaptıklarım da yazılmayı bekliyor bir yandan.. Çoook çalışmam lazım çook..:)