Altın Ejderha

I like Chineeeese...♪♫♫ ♪  like Chineeese... ♫♪♫♫ :)

Geçen hafta Cumartesi Altın Ejderha'yı izlediğimizden bahsetmiştim. Şimdi oyunun kendisinden bahsedebilirim. Bu sezon DOT'un dört yeni oyunla karşımızda olacağını öğrenmiştik. İşte Altın Ejderha da onlardan biri.  Roland Schimmelpfenning'in yazdığı Serkan Salihoğlu'nun çevirisini yapıp aynı zamanda yönettiği oyun Altın Ejderha adlı bir Uzakdoğu lokantasında geçiyor. Lokantada çalışanlar ve sık sık oradan yemek yiyenler/söyleyenlerin hayatlarına dalıyoruz oyun süresince. Ve o kısacık zamanda bir sürü trajediye tanıklık ediyoruz. Daha çok da vahşi kapitalist düzenin içinde ezilenlerin, dışlananların, yok olup gidenlerin trajedilerine. DOT oyunlarında buna alışkınız ne de olsa, değil mi?  


Bu kez en başarılı bulduğum oyuncu Ece Dizdar oldu. Diğerlerinin oyunculuklarından çok etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Ama Ece Dizdar, kaçak Uzakdoğulu çocuk sayılabilecek yaştaki garson rolünde de genç bir kızı yatağına atmış sarhoş yetişkin adam rolünde de çok başarılıydı. Evet, bu oyunda oyuncuların her biri farklı birkaç karakteri canlandırıyordu. Gerçekten de kendilerinden çok farklı karakterlerdi bunlar: örneğin Köksal Engür ya da Enis Arıkan genç bir hostes rolüne girerken Deniz Türkali bir delikanlı olabiliyordu. İlk başlarda bu durum biraz ayarlarımı bozmuş gibi olsa da sonradan hoşuma gitti ve iyi düşünülmüş olduğunda karar kıldım. 

İzlemenizi önereceğim oyunlardan biri. Sonuçta bir DOT oyunu bu ve ben de bir DOTseverim. İzlemenizi her zaman öneririm, kaybınız değil kazancınız olur. Ama DOT'un bu sezon izlediğim iki oyunu da hatırı sayılır uzunluktaki DOT listemin ilk sıralarında değiller, onu belirtmeliyim. Ya alıştık ya da şımardık DOT seyircisi olarak, bilmiyorum. Ama ben böyle günlerce etkisi altında kalacağım, üzerinden zaman geçtikten sonra oyunu hatırladığımda bile oyunun midemdeki yumruk hissini hatırlayacağım oyunlar izlemek istiyorum DOT'ta. Bu oyun ve Sarı Ay onlardan biri değildi benim için. Tarz olarak farklı oyunlar olabilirler ama his olarak beni geçen sezonun Öksüzler ya da Süpernova'sı kadar etkileyen bir oyunu olmadı bu sene DOT'un. Ama hâlâ ümitliyim. Daha sırada Cleansed var çünkü. Merakla bekliyoruz.

Bu arada G-Mall'da sahnelenen DOT oyunlarına bilet almak için gişe tel: 0-212-232 44 40 ya da 251 45 45. Telefonda kredi kartıyla biletinizi alıp, oyundan hemen önce gidebilirsiniz. Telefonda kredi kartı vermem derseniz, biletinizi iki gün ayırabiliyorlar. Öyle de alabilirsiniz. Bir de nefret ettiğimiz Biletix alternatifi var tabi, ama ondan almayın, ne gerek var!

 Hepinize iyi haftalar ve şimdiden iyi seyirler...

2 yorum:

ceren dedi ki...

günlerce ece dizdar' ın etkisinde kaldım diyebilirim, hakikaten şahaneydi!
Uzaktan bir Dot sever olarak blogunuzdaki bi Dot yazısından etkilenip nihayet gitmiştim bu oyuna, geç bir teşekkür olsun bu da:)

Imge dedi ki...

Ceren,

DOT'u uzaktan sevme o zaman artık.. Seni de DOTseverler ve DOTunhiçbiroyununukaçırmayanlar grubumuza alalım, ne dersin? :)

Sevgiler..