İstanbul Destanı

Dünyaca ünlü ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Çırağan'da sizleri beklediğini söylesem?

Evet, doğru söylüyorum. Çırağan Sarayı'nın sergi salonunda 19 Şubat'a kadar devam eden İstanbul Destanı sergisinde Bedri Rahmi Eyüboğlu'na ait tablolar sergileniyor. Yazma, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi pek çok formda eserler üretmiş olan sanatçı, tablolarında geleneksel motifleri Batı'nın teknikleriyle birleştirerek kullanmış. Aynı şekilde şiirlerinde de halk kaynağından beslenmiş ama konumuz şu an şiirleri değil resimleri, o yüzden şimdilik şiir konusunu pas geçiyoruz.

Aşağıda sergide yer alan tablolardan bazılarını görebilirsiniz. Sol üstte Türk Usulü Anahtar var. Hemen yanında Süslü Ana, onun yanında ise Ana ve Çoban bulunuyor. Sağ üstteki resimden bir şey çıkarabildiniz mi? Sanatçının Otoportresiymiş o. Sol alttaki yatay, uzun tablo Korupark-Suadiye. Sağ alttaki yatay tabloda neyin resmedildiğini tahmin etmeniz daha kolay olacak. Kesinlikle kültürümüze ait bir şey: Horon! :)


Devam edelim gezmeye... Aşağıda sol üstte Picasso'yu andıran figürlerden birini görüyorsunuz. Buradaki figür Aşık Veysel. Ressam, üçüncü gözüyle gören bu halk ozanımızı çok güzel resmetmiş bence. Yanındaki ağaca ve balıklara da bayıldım. Sağ alttaki tablo rengarenk minik kutucukların istilasına uğramış gibi görünüyor değil mi? Adına bakınca durumu anlıyorsunuz: Gecekondular! Sol alttaki peyzaj da sanatçının sevdiğim birkaç peyzaj çalışmasından yalnızca bir tanesiydi.


Hepsi ve daha fazlası 19 Şubat'a kadar sizleri bekliyor. Çırağan'ın harika sergilerinden birini daha görmüş olmanın mutluluğunu yaşıyor ve sizlerin de aynı duyguları yaşamanızı içtenlikle istiyorum.

İyi haftalar hepinize...

4 yorum:

emili dedi ki...

gittim gördüm güzeldi :)

Imge dedi ki...

Emili,

Beğendiğine sevindim..:)

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
gezilecek yerler dedi ki...

Ben de gitmiştim. Çok güzeldi.