Yaratıcılık...

Geçen haftayı tasarım harikalarıyla kapatmıştık. Bu haftayı da aynı şekilde açalım diyorum. İlk olarak yerli ve yabancı tasarımcıların ürünlerinin bulunabildiği, 2004 yılında kurulmuş bir Türk firması olan Gaia&Gino'ya bakalım. Bir sürü uluslararası tasarım ödülünün sahibi olan firmanın lüks dekoratif ürünleri bir harika. Çok çeşitli malzemelerle yapılmış vazolar ve şamdanlar özellikle güzeller.


Seramik sanatçısı Yeşim Bayrak'ın çılgın tasarımlarına göz atmak ister misiniz? Hepsi birbirinden değişik mutfak eşyalarıyla sofralarınıza ve tezgahlarınıza farklılık katacağınız kesin. 


Kendime keşfedilecek durak olarak not düştüğüm yerlerden biri var şimdi sırada: Uttu. Karaköy'de Fransız Pasajı'nda yer alan bu dükkanda Gökçe Çıbık'ın tasarım giysilerini bulabilirsiniz. Uttu, Sümer mitolojisinde dokuma ve örgü tanrıçası anlamına geliyormuş. Koleksiyondaki Jale-Sade-Hale üçlüsünden birini almak isteyebilirim. 


Son olarak oyuncak evlerde sıra. Ama bildiğiniz gibi oyuncak evler değil bunlar. Kevin Mulvany ve Susan Wiltshire'ın birebir orijinaline uygun tasarladıkları oyuncak evler birer koleksiyon parçası olarak görülüyor. Bu büyüklere oyuncaklar arasında Hampton Court, Versailles ve Buckingham Sarayı da var. Minyatür evlerin orijinalliklerini koruması için sanat tarihi eğitimi almış olan çifte akademisyenlerden oluşan özel bir kurul da destek veriyormuş. İsterseniz kendi evinizin ya da odanızın minyatür bir kopyasını da yaptırabilirsiniz (aşağıdaki kolajda da binanın kendisinin ve minyatürünün yan yana olduğu bir fotoğraf var). Sayfaları burada, seçtiğim birkaç örnek de aşağıda. Daha keyifli bir iş düşünemiyorum, ya siz?


Haftaya içimizi açan yaratıcılık örnekleri ile başlamanın dayanılmaz güzelliğinin hafta boyu devam etmesi dileğiyle...

Hiç yorum yok: