Yaratıcı Tasarımlar, Fikirler...

Evet, sırf bu kılıfı almak için akıllı telefon alabilirim sanırım. Ve evet, ben hâlâ akılsız telefonlardan kullanıyorum. Tuhaf bir direniş içerisindeyim. Bu direnişin fazla uzun sürmemesi gerektiğini söyleyen İso'cumun sözüne ne zaman gelirim bilmem, ama gelirsem bu kılıftan almak istediğimi kesinlikle biliyorum. Kuş yuvasından ilham alan bu tasarımın fiyatı 35 USD civarındaymış. 


Sırada 750,000 $'lık bir hediye var. İster kendinize, ister sevdiğinize. Bu kadar parayı kendiniz için verseniz daha iyi olur sanki! :) Aile belgeselinizin hazırlanmasını ister misiniz? Ancestral Footsteps adlı butik seyahat firmasının 25 ilâ 50 arasında değişen sayıda araştırmacı ve uzmandan oluşan bir ekibinin sizi geniş kapsamlı, kişisel bir genetik yolculuğa çıkarmasını ister misiniz? Deneyimli bir TV yönetmeninin aklına gelen bu şahane fikrin sonunda müşterinin atalarının ayak izlerini takip edebileceği bir yolculuk programı oluşturuluyor. Bu yolculuk daha sonra bir saatlik bir belgesel olarak kaydediliyor. Bununla da bitmeyip müşterinin atalarının öyküsünü içeren 100 sayfalık deri ciltli, şık bir kitap hazırlanıyor. Ayrıca saygın bir hanedan sanatçısının kaligrafi yöntemiyle çizdiği soyağacı ve müşterinin genetik mirasının DNA analizi de pakete dahil. Bu fikir bu kadar çok para eder mi tartışılır. Ama ne olursa olsun güzel bir paket, hakkını teslim etmek gerek. Bayıldım. Detaylar burada.

Gelelim Milano'da yaşayan genç bir Türk tasarımcı olan Beril Çiçek'e. Ve onun yün dolaplarına ve bavullarına. Evet, aşağıda gördükleriniz tam olarak bu işlevi görüyorlar. Ahşap iskeletin üzerine geçirilen yün kaplamalar ile depolama ya da taşıma çözümleri yaratabileceğiniz aklınıza gelmiş miydi hiç? Hımm, ilginç! :)


Son olarak da Damned (Lanetli) adlı bir avize tasarımı var. Alman mimar Luc Merx'in tasarımı olan avize her ne kadar çok hoş görünse de hem adı hem de üzerindeki figürlerin dehşetengiz ifadeleri nedeniyle evime alır mıydım bilmem. Böyle düşündüğüm için de yaklaşık 50,000 $'lık bir masraftan kurtulmuş oluyoruz :), çünkü sadece beyaz renkte ve sınırlı sayıda üretilen bu avizenin fiyatı bu.


Avizede kullanılan insan figürlerinin tamamı aynı boyda. Ve insan figürlerinin yerleri değiştirilebiliyor. Böylelikle gövdelerin ışığa göre aşağıya doğru oluşan yansımaları da değişebiliyor. Belçika merkezli MGX için 2007 yılında birkaç adet üretilen bu avize bu sene birtakım değişikliklerle yeniden 40 adet üretilmiş. Mükemmel görünüyor bence.

Bugünlük bu kadar... Ben önce bir arkadaşımla buluşayım, sonra da Pera Müzesi'nin yeni sergisini gezip geleyim. Kısacası size anlatacak şeyler biriktireyim. Bekleyin beni...:)


  

3 yorum:

Mahmutun güncesi dedi ki...

İlginç...

Benden Bizden dedi ki...

Avize çok yaratıcı ama ürkütücü dediğin gibi :)

Imge dedi ki...

Benden Bizden,

Değil mi? Hayatta asamam eve, uğursuzluk getirir ayol.:)