Nickolas Muray Fotoğrafları Pera Müzesi'nde

Salı günü çok keyifli bir plan yaptım. Önce öğleden sonra Şubat tatili için İstanbul'da olan Nazoş'la (ve sürpriz olarak bir süreliğine bize katılıp sonra gezmeye giden anneciği Gülten Teyze ile) Nişantaşı'nda Hardal'da buluştuk. Hem nostalji yaptığımız hem de karşılıklı olarak yepyeni ve harika havadislerimizi paylaştığımız bu güzel buluşmamıza şarap, peynir tabağı, somonlu salata ve çay gibi her telden seçimlerimiz eşlik etti. Uzun uzun oturup sohbet ettikten sonra anne kızı yeniden buluşturdum ve Beyoğlu'na doğru yola koyuldum. 

Pera Müzesi yine biz blogger'ları yeni açılan iki sergisini rehber eşliğinde gezdirmek üzere davet etmişti. Hem de bu kez rehberimiz Begüm Hanım gerçekten bir harikaydı. Neredeyse bu sergideki her fotoğrafın ya da diğer sergideki resim ve enstalasyonların hikayelerini büyük bir özenle anlattı. Ben de size kısaca sanatçıdan ve ne tür çalışmalar yaptığından bahsedeyim.

Nickolas Muray, 20. yy. fotoğrafçılığının en ilginç ve renkli isimlerinden biri. Dönemin efsanevi yıldızlarını, dansçılarını ve reklam kampanyalarını fotoğraflamış. 21 yaşındayken doğduğu Macaristan'dan ABD'ye göç eden sanatçının işleri kısa sürede belli başlı dergiler tarafından keşfedilmiş. 1920’lerden başlayarak, çektiği portre ve moda fotoğraflarıyla ABD’de alanının öncü ve en başarılı fotoğrafçılarından biri haline gelen Muray,'in 162 fotoğrafı Pera Müzesi'nde sizleri bekliyor. Elizabeth Taylor'dan Greta Garbo'ya, Marilyn Monroe'dan Claude Monet'ye kadar pek çok ünlünün ve gösteri dünyasından pek çok figürün o dönemlerden kalma fotoğraflarını görmek hoşunuza gidecek. Elbette bu isimlerin dışında bol bol fotoğrafını çektiği ünlü bir isim daha var: Frida'sı! Evet, bizim bildiğimiz kaşlara ve bıyıklara özgürlüğün savunucusu Frida'dan bahsediyorum.:) Şaka bir yana, gerçekten de her ikisi de evli olmalarına rağmen yaklaşık 10 yıl boyunca bir aşk ilişkisi sürdürmüşler. Frida'yla birlikte çekilmiş pozları olduğu gibi (bkz. altta solda) Frida'nın portre fotoğraflarından da çok sayıda göreceksiniz bu sergide. Yaklaşık 40 adet Frida fotoğrafı var. Örneğin, altta üst sırada ortada gördüğünüz fotoğrafta ise Nickolas Muray'in 19 yaşında Meksika'da kaptığı bir virüsten dolayı ölen kızı Arija ile Frida'nın fotoğrafı var. Tam altında da Frida'nın ünlü fotoğrafçıya yazdığı mektuplardan biri. 
Nickolas Muray'in reklam fotoğrafçılığında da çığır açması 1931'de ilk doğal renkli fotoğrafı yayınlamasıyla gerçekleşmiş. O zamana kadar dergilerde renkli reklamlar, çizerler tarafından elle boyanırmış. Doğal renkli fotoğrafın ise uzak bir gelecekte kullanılabileceği düşünülürmüş. Kendisiyle birlikte çalışan sanatçıların da doğal pozlarını yakalamayı hedefleyen Nickolas Muray, çatı katındaki stüdyosunda onlarla havadan sudan konuşarak dikkatlerini başka yönlere kaydırmaya çalışırmış. Bu sırada da deklanşöre basacağı doğru anı beklermiş. Poz verenlerin dikkatini dağıtmamak için sessiz bir obtüratör kullanan fotoğrafçı, istediği pozu yakaladığında ise "Tuş!" dermiş. 


1921 yılında Vanity Fair ile imzaladığı anlaşma sonucunda Nickolas Muray'den her sanat dalından ünlülerin fotoğrafını çekmesi istenmiş. On yıllık bir süreç sonunda ünlü fotoğrafçının çektiği portre sayısı 10,000'i geçmiş!

1892-1965 yılları arasında yaşamış olan ünlü fotoğrafçı, aynı zamanda dünya çapında tanınan Olimpiyat şampiyonu bir eskrimci ve pilotmuş. Öldüğünde devlet başkanlarından, bezelye çorbasına kadar neredeyse herkesin ve her şeyin fotoğrafını çekmiş. Bir de yakışıklı ve kadın tutkunu (çapkının kibarcası.:) ) bir erkekmiş. Adı sayısız kadınla anılan Muray'in Marilyn Monroe ile de pek sıkı fıkı bir ilişkisi olduğu kulağımıza çalınan dedikodular arasında.:)

Pera Müzesi'ne bizi böyle başarılı, ilginç ve kendi alanında öncü bir karakterle tanıştırdığı için her zamanki gibi teşekkürlerimi gönderiyorum. Unutmayın, sergiyi 21 Nisan'a kadar gezebilirsiniz. 

Sırada yine Pera Müzesi'nde gezdiğimiz diğer sergi var. Hadi gelin, bu kez bambaşka bir dünyaya gidiyoruz.2 yorum:

Zeugma dedi ki...

Sayende hem bilgilendim, hem de sergideki eserleri ''yakın plan'' görme imkanım oldu...
Emeğine sağlık İmgeciğim..

Sevgiler...

Imge dedi ki...

Rica ederim Zeugma'cım..:)
Sevgiler ve iyi hafta sonları..