Yeni Vücut

Damla Özdemir’in 3 boyutlu dijital kolaj çalışmaları 2 – 31 Mart tarihleri arasında Galeri İlayda’da görülebilir. Sergiye ismini veren “Yeni Vücut” kavramı, Damla Özdemir’in kolajlarında kullandığı kadın imajlarının, kendi müdahalesiyle başkalaşma ve dönüşüm sürecini vurguluyor. Bu imajları bilinçaltının yönlendirmesiyle özgün biçimde kullanan sanatçı, her birini ahşap katmanlara yerleştirerek onlara üç boyutlu yeni vücutlar kazandırıyor.
Genellikle malzeme olarak ahşap ile çalışmayı tercih eden sanatçı, aynı zamanda sergisinde pleksiglas ve aynalara da yer veriyor. Sanatçı işlerinde organik bağlarından koparılmış kadın, erkek ve hayvanların temsillerine ve toplum içindeki algılanış biçimlerine yer veriyor. Onların kendilerini gerçekleştirme ve “kendi olma” süreçlerini sorguluyor. 1984 yılında İstanbul’da doğan Damla Özdemir, hayatı boyunca İstanbul’da yaşadı. Reklamcılık ve Sinema Televizyon bölümlerini bitirdi. 5 senelik üniversite döneminde stop motion animasyon ve dijital sanatlarla tanıştı. 

Son 4 senedir saatlerini Internet'in sınırsızlığında geçirip topladığı görsellerle kolaj üretimlerini dijital platformlarda yaratıyor. Üretimlerinde bilim kurgu romanların ve avant-garde, konstrüktivist eserlerin etkileşimleri açıkça görülebiliyor. Merkezden başlayarak parçalanma, sıkışma, sıkılma, aynılaşma, tekrarlanma, yenilenme hareketleri ile üretimler bilinçli anlamlar ortaya çıkarıyor.

Damla Özdemir’in “Yeni Vücutlar”ını 31 Mart’a kadar Galeri İlayda'da izleyebilirsiniz.

Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye Tel: 0.212.227 92 92 

Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır.


1 yorum:

Mahmutun güncesi dedi ki...

Bazen yürüyüşe çıkarız,öylesine.O yürüdüğümüz yol üzerinde galerilere girip sergileri de bir vesileyle gezmek ne güzel olur.Ahh keşke herkes yapabilse,gereksiz mağaza gezmeleri yerine bunu.