Gördüm - Bir Gezi Parkı Direnişi


Tüylerim diken diken gördüm, görüyorum. Artık #direngeziparki değil #direntürkiye biliyorsunuz, çünkü  Ankara, İzmir ve Adana dışında Kayseri'den Rize'ye Dersim'e kadar Türkiye'nin pek çok noktasında insanlar özgürlüklerine sahip çıkmak için sokağa döküldüler. Her gün öğlen Kanyon'da ve İstinye Park'ta bile alkışlama eylemi var, ne diyorsunuz siz?! 

Neyse, Gezi Parkı'ndaki kalabalık artık bir semboldür. Oradaki özgür, paylaşımcı ve eğlenceli havaya bakıp da olaylar duruldu sanılmamalıdır. NTV ve CNNTürk'e bakıp da medya haber veriyor da sanılmamalıdır. Zira dün akşam Ankara'da şimdiye kadar görülmemiş şiddette bir polis müdahalesi ve Rize'de provokasyon sonucu ciddi bir olay yaşandı ve hiçbirimiz olayları yaşandığı anda ya da sonrasında detaylı olarak medyada göremedik. Baş belası Twitter'a ve Halk TV'ye devam yani. 

Gezi'ye giderken de eli boş gitmeyelim derim. Kütüphanesi bile olan ütopik bir dünya orası. Yeme-içme-sağlık hizmetleri bedava, senfoni orkestrası müzikleri, yoga dersleri var.:) O yüzden herkes elinden geldiğince işe yarayabileceğini düşündüğü malzemeleri götürürse daha güzel bir dayanışma örneği sergilemiş oluruz. Bu aralar yağmur yağdığını ve havanın serin olduğunu düşünerek ona uygun şeyler götürebiliriz mesela: yağmurluk, battaniye, polar sweatshirtler, çoraplar, vs gibi. Su ve meyve suyu, paketli enerji veren gıdalar olabilir. Arkadaşlarımdan biri harika bir fikirle yola düşerek dün üç adet kettle götürdü oraya. Seyyar çay-kahve tezgahları sürekli orada olmadıkları için sabaha kadar üşüyenlere iyi gelebileceğini düşündü. Kısaca harekete geçirin bakalım dayanışma ruhunu, sizden neler çıkacak. İhtiyaç listeleri için Ayağa Kalk Taksim ve Taksim Dayanışması Twitter ve Facebook hesaplarını takip edebilirsiniz. Not: Bu kadar kendiliğinden oluşan bir direnişin tam 10. gününde, diğer şehirlerde ortalık  savaş alanıyken, başından beri orada olmayan anlamsız birtakım isimlerin sahneye çıkmasının planlandığı bir konser saçmalıktı ve bu saçmalıktan da vazgeçildi neyse ki. Ayrıca dün de Gezi'de Kandil kutlandı, dualar okundu ve park alanında içki içilmedi. 

Diyorum size, Gezi Parkı ütopik bir dünya. Akşam orada olanlarla görüşürüz! Bu sefer şarkımız Everyday I'm Çapuling! :)

#direngeziparki #occupygezi 


2 yorum:

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Yıllardır sendeleyen, yalpalayan ve nemalanan "sanatçı geçinenleri" teşhir etmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Her zaman güçlüden yana olanların bezirganlığını ortaya koymak gerekir.

Imge dedi ki...

Mehmet Bilgehan Merki,

Bence bu direniş bir turnusol kağıdı görevi de gördü o anlamda. Arkadaşlar, komşular, siyasettekiler, sanatçılar, vs. Renkler ve zihniyet apaçık ortaya çıkmış oldu.