'Dönüşüm'lü Tasarımlar

Yaratıcı tasarımlar görmek beni çok mutlu ediyor. Hele bir de dönüşüm ile yaratılmış, çevre dostu tasarımlarsa daha da mest oluyorum. Bu yazıda bahsi geçenler de işte onlardan. 

Eski bavullardan yapılan şifoniyerler kulağa nasıl geliyor? Hannah Plumb ve James Russell'ın kurduğu tasarım ofisi JamesPlumb'ın çelik ve tahta kasalara çekmece olarak yerleştirilen farklı tarzlardaki bavullarla yaptığı tasarımlar kulağınıza tuhaf gelse de gözünüze çok hoş görünecek.


Jay Watson da eski çoraplarınıza talip,ona göre. Ayçiçeğinden elde ettiği bir reçine ile çoraplara şekil veren tasarımcı, enerji tasarrufu sağlayan LED lambalarla bunları birleştirmiş ve ortaya böyle bir aydınlatma fikri çıkmış.


Abajur kısmı eski tip tahta mandallarla çevrelenmiş bu masa lambasının adı Peggy Sue! Kendisi bir Young&Battaglia tasarımı.


Alman NJU Studio'nun ise eski dergi ya da gazeteleriniz için bir tasarım fikri var. Onları minik bir minder, deri kayışlar ve huş ağacından taban ile bir araya getirerek tabure olarak kullanmak ister misiniz? Tanıştırayım, adı Hockenheimer.


Max McMurdo da bir küveti koltuğa dönüştürmüş. Reestore markasıyla birlikte bulaşık makinesinden masa ya da süpermarket arabasından sandalye yapmak gibi yeşil fikirleri olan tasarımcının küvet koltuğu aşağıda.


Son olarak buzdolabıyken "menage o trois" adlı bir kanepeye dönüşmüş bir tasarım var aşağıda. İspanyol tasarım ofisi Transfodesign'ın yarattığı bu kanepeye tekerlekler ve okuma lambası yerleştirilmiş, minderleri ise eski reklam afişleriyle kaplanmış.


İşte yaratıcılık böyle bir şey. Ben bayıldım Atlasjet'in Jetlife dergisinin Temmuz 2013 sayısında gördüğüm tasarımlara. Umarım sizin de hoşunuza gitmiştir.

İyi hafta sonları...


2 yorum:

kağıt faresi dedi ki...

hepsi çok güzel ama bavullarla yapılan tasarıma hayran kaldım.

Imge dedi ki...

Kağıt Faresi,

Ben de öyle.. Çok sevdim onları ve şimdi yerim olmasa da aklımın bir köşesinde tutuyorum ileride başka bir ev için.Yaptırılabilir belki, ne dersin?