Kaynak Suları ve Doğal Güzellikleriyle Bir Türküye İlham Olan Dağ: ULUDAĞ

Bilenler bilir, ben Bursalıyım. Memleketimi de çok severim. Özellikle Uludağ’ı. Yaz-kış demem mutlaka yılda 2 defa (bazen daha fazla) o güzelim yaylalarını ziyaret ederim. Uludağ ile ilgili her şeye büyük hayranlık beslerim!

Hal böyle olunca, Damla Su ile Mercan Dede’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği projeyi izlediğimde mutluluktan resmen havalara uçtum. Proje, tahmin edebileceğiniz gibi, Uludağ’da yapılmış. Damla Su, Mercan Dede’yi almış, Uludağ’daki kaynağına götürmüş. Bu arada biraz araştırınca öğrendim ki Mercan Dede de Bursalıymış! E tabii o zaman bu çalışmaya olan ilgim daha bir arttı, daha bir mutlu oldum. Hele bir de Mercan Dede’nin kaynağa yolculuğu “kendi köklerine dönüş” olarak nitelendirdiğini duyunca, “Ah keşke ben de onlarla olsaydım” diye geçirdim içimden. Çünkü ben de ne zaman Uludağ’a gitsem aynen böyle hissederim. 

Peki Mercan Dede ne mi yapmış bu yolculukta? Bizim oraların havasının, suyunun, taşının, toprağının sesini kaydetmiş. O şahane manzaralı yaylalarda mola verip ney üflemiş. Sonra topladığı sesleri “Yağmur Yağar Taş Üstüne” adlı türkünün düzenlemesinde kullanmış. Ortaya çıkan eser gerçekten büyüleyici. Beni alıp memleketime götürdü desem yanlış olmaz.
Damla Su ve Mercan Dede’nin ortak projesini mutlaka siz de izleyin. Hem klibi hem de yol hikayesini... Eminim sonra siz de -tıpkı benim gibi- bir an önce çantanızı toplayıp Uludağ’a gitmek isteyeceksiniz!


Bir boomads advertorial içeriğidir.

Hiç yorum yok: