Türk Sinemasında Makyaj ve Aksesuarın 100 Yıllık Yolculuğu

Başlıkta adını gördüğünüz serginin açılışındaydım geçen Çarşamba akşamı. TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, Türk sinemasının 100. yıldönümünü “Türk Sinemasında Makyaj ve Aksesuarın 100 Yıllık Yolculuğu” sergisiyle kutlamaya karar vermiş, çok da iyi yapmış. 8 Şubat 2015'e kadar devam edecek olan bu sergide özel arşiv ve koleksiyonlardan bir araya getirilen fotoğraf, belge ve aksesuarlarla, Türk sinemasında makyaj sanatının asırlık serüvenini bulacaksınız. 


Küratörlüğünü sinema tarihçisi, araştırmacı-yazar Burçak Evren’in, danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Sevtap Aytuğ, makyaj sanatçısı Corci (Yavuz Birsel), sanat yönetmenleri Türkan Kafadar ve Mustafa Ziya Ülkenciler’in üstlendiği “Türk Sinemasında Makyaj ve Aksesuarın 100 Yıllık Yolculuğu” sergisi, Türk sinemasının ilk makyaj ustalarıyla genç profesyonellerinin yüzyıllık tarih sahnesinde buluşmasına tanıklık ediyor.Sergide, Ahmet-Zerrin Ellialtıoğlu Vakfı Koleksiyonu’ndan 1800’lü yılların makyaj malzeme ve aksesuarlarıyla, Muhsin Ertuğrul ve Neyyire Neyir’in yer aldığı “Pertev” kremlerinin reklam ilanları; Kilink İstanbul’da ve Şarlo İstabul’da filmlerinin dekor ve aksesuarları; Talat Artemel’in “Kahveci Güzeli”ndeki büyücü makyajı; Cemal Gonca’nın Türkan Şoray’a uyguladığı ilk yara makyajı denemeleri; Yılmaz Güney’e “Büyük Cellat” filminde pat kullanılarak uygulanan yaşlandırma makyajı; “Abdülhamit Düşerken” filmi için takılan sakalıyla Tarık Akan’a uygulanan makyajın ilginç ayrıntıları; “Gulyabani”nin plastik makyaj teknolojisini aşama aşama gözler önüne seren maskları; “Ulak” filminde uygulanan efekt makyajı ve aksesuarlarıyla Cemal Hünal, Yetkin Dikinciler ve Türk sinemasında, başlangıcından bugüne bir çok sanatçının makyajla buluşması yer alıyor.


Melodramlardan köy filmlerine, güldürülerden korku filmlerine, tarihi filmlerden fantastik filmlere, kozmetik ve plastik makyajın dünü ve bugününü anlatanTürk Sinemasında Makyaj ve Aksesuarın 100 Yıllık Yolculuğu sergisi, 5 Kasım 2014 – 8 Şubat 2015 tarihleri arasında Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-18:00 arasında gezilebilir. 

Şimdiden iyi gezmeler.

2 yorum:

birdunyafikir dedi ki...

Hafta sonu TRT'nin kanallarından birinde görmüştüm bu sergiyi ve çok da ilgimi çekmişti. Gezen birinden dinlemek iyi oldu;) Umarım yolum düşer;)

Imge dedi ki...

Umarım Beyza..:) Hoşuna gideceğini düşünüyorum.
Sevgiler.