Karanlık Işığı Çevreler-Portreler'im

Geçen Perşembe Dido'yla birlikte Beyoğlu'nda bir kültür-sanat-sıcak çikolata turu düzenledik. İlk durağımız da Akademililer Sanat Merkezi oldu. Kader Genç'in 20 Aralık'a kadar sürecek olan Karanlık Işığı Çevreler-Portreler'im sergisindeki resimlere hayran kaldık.  
‘’…imgelerimin arasından gösterdiğim portrelerim, ne kadar bir halin tasviri gibi görünse de, mekan düzlemlerini doğanın gerçekliğinden alarak, usun kıvrımlarında yapısını oluşturur. Temalarımda  öne çıkan insan, doğa parçaları ve nesneler, rol dağılımlarına göre özneleşirler; kimi zaman da yükleme yaslanırlar…’’
Kader Genç üçüncü kişisel sergisini bu cümlelerle seyirci karşısına çıkarmış. Karanlık bir fantastik kurgudan fırlamış gibi görünen yağlıboya resimlerin herhalde tamamında sanatçının kendi yüzünü görebilirsiniz. 


"Karanlık Işığı Çevreler" tarihsiz bir zamanın akışında, bütün bir insanlığın çağlar boyu taşıdığı dünyevi yükü, ressamın içsel dünyası ile buluşturuyor. Görsellik dışında hissiyat anlamında da algılanabilir karanlığın nedeni bu olsa gerek. Bu otoportreler sayesinde seyirciye de kendi benliğinde var olan hayata dair hesaplaşmalar, sorgulamalar ve yüzleşmeler de hatırlatılmış oluyor. Hafif sarssa da görülesi bir sergi.


Yukarıdaki nispeten küçük ama etkisi pek büyük tablo da galiba favorim oldu. Sanatçının Bilge Karasu'ya saygılarını sunduğu Dehlizde Giden Adam isimli bu yağlıboya tabloya baktıkça huşuyla karışık bir hüzünle doldum. Çok etkileyiciydi bana göre. 

Sergiden daha fazla resim görmek isteyenler buraya: Post by İmgeleme.
 
Resimlerin kendilerini capcanlı görmek isteyenlerin ise 20 Aralık'a kadar zamanı var. Ajandalara not düşün derim. 

Şimdiden iyi gezmeler. 

Hiç yorum yok: