Grayson Perry'den Küçük Farklılıklar

Pera Müzesi'nde 13 Mayıs'ta açılan ve 26 Temmuz'a kadar devam edecek olan Küçük Farklılıklar sergisi merak ettiklerim arasındaydı. Geçen hafta gezme fırsatı buldum ve Grayson Perry ile tanışmış oldum. 

Günümüz çağdaş sanatının sıra dışı isimlerinden biri Grayson Perry. Din, seks, siyaset, sınıf ve kimlik meseleleriyle ilgili yorumlarını halılarına, seramik çalışmalarına ve baskılarına yansıtıyor. 2003 yılında çağdaş sanat dalında en prestijli ödüllerden biri olan Tuner Ödülü'nü kazanmış ve törene de alter-egosu Claire olarak kadın giysileriyle katılmış. İlginç ve cesur bir sanatçı olmasının yanı sıra sunduğu TV programları ve radyo şovlarıyla popüler bir figür de aynı zamanda. 


Halılarına ve seramik vazolarına ya da figürlerine yansıyan o müthiş hayal gücünden ve ince ince göndermelerinden etkilenmemek mümkün değil. Örneğin üstteki kolajın sol alt köşesinde gördüğünü figür, sanatçının hayat boyu yoldaşı olan oyuncak ayısı Alan Measles'ın İslami bir temsili. Adı da Bilge Alan. Hemen çapraz üstündeki halıda da Tanrı Olarak Alan Measles'a Oy Verin diyor. En sağdaki vazonun adı Şeylerin Hakkımızda Söyledikleri.  Gerçekten de koltuğunuz şişko ve sıradan, şarap şişeniz alkolik, arabanız sıkıcı, maço bir otuzbirci olduğunuzu düşünüyor olabilir, ona göre. ;) Alt sıranın ortasında ise Peygamberlerimizin Portreleri vazosu var. Üstündeki portreler ise Voltaire, Rousseau, Diderot gibi ünlü düşünür, filozof ve yazarlara ait. 

Birçok halı ve vazonun yanı sıra bir de 6 halıdan oluşan Küçük Farklılıkların Kibri serisi sizleri bekliyor sergide. Burada Tim adlı kurgusal bir karakterin doğumunda ölümüne kadarki hayat evreleri hikaye edilmiş. Günümüzün tüketim kültürü, popülarite çılgınlığı, yitik değerleri, kimlik bunalımları dev halıların üstündeki minik bir sürü detayla öyle güzel ve rengarenk anlatılmış ki. Bu seriye bayılacaksınız bence. 


Aşağıda zengin iş adamı Tim Rakewell'in hayatı resmedilmiş. Karısı mutfakta twit atarken, çocuğu halıda oynuyor, meyve sebzelerin üzerinde durduğu The Guardian gazetesinde Tim'den bir "geek" olarak bahsediliyor ve "İz bırakmadan yükseldi" yazıyor. ;) Tim'in oturduğu kanepedeki yastığın üstünde ise "Burjuva ve Gururlu" yazmakta. ;) Günümüzün tanıdık başarı kriterleri, başarının eşittir zenginlik anlamına geldiği ruhunu yitirmiş yaşam hikayesi örneklerinden biri var karşımızda. 


Ve Tim'in acı sonu da ikinci karısıyla birlikte Ferrari'siyle yaptığı bir kazayla geliyor. Karısının ortalığa saçılan marka çantasının içinden çıkan Hello dergisinde Tim ve Amber ile ilgili bir magazin haberi var. Tim'in köpeği de kazada ölmüş ve arabanın dağılan kırmızı kapılarından birinin üstünde yatıyor. Sarışın karısı şokta ve Tim'in cansız bedeni sağlık görevlilerinin kollarının arasında duruyor.  


Bu yazı sadece bir fragmandır. Filmin kendisi o kadar çok detay içeriyor ki, mutlaka gidip kendiniz izlemelisiniz. Bu bahsettiklerim dışında çok detaylı ve dokundurmalı haritalar, Perry'nin TV şovlarından görüntüler ve halılarıyla ilgili eskiz çalışmaları da sizleri bekleyenler arasında. 26 Temmuz'a kadar Perry'nin bu renkli dünyasına uğrayın derim. Ben şimdi aşağı kata Cecil Beaton'ın muhteşem portre fotoğraflarına bakmaya gidiyorum. Siz de bu sergiyi bitirince peşimden gelin. ;) 

Hiç yorum yok: