Kadıköy Balıkçısı & Kuzguncuk & Hidden Coffee House & Hana Flower Shop

İstanbul sezonu açılana kadar zor, açıldıktan sonra ise tam gaz, doludizgin gidiyor. Her seferinde ayaklarım geri giderek gelsem de şehre, geldikten sonra alternatif bolluğuyla başım dönüyor ve kendimi "yapsak yapsak ne yapsak" diye her şeyden bir parmak tatmak isterken buluyorum.  Galiba kendime açıkça itiraf etmesem de kış sezonunda burada olmayı seviyorum. Hele bir de Ekim ayında Kaş'ı bırakıp gelebilsem yakın çevre gezileri olarak neler neler yapılabileceğinin farkına da varıyorum. Diğer aylarda da yapılır elbet geziler ama Kasım sonunu görünce Ekim'in renklerini o kadar iyi tahmin edebiliyorum ki. Neyse, bu başka bir yazı konusu. 

Önce Kadıköy'e gelelim biz. Akşam oraya  geçmişsek illa ki can dostlarla buluşmak içindir. Yoksa çok sevsek de Avrupa yakası insanları olarak bir şekilde ilk aklımıza gelen semt olmuyor Kadıköy ne yazık ki. Oysa her gittiğimizde ayrı bayılıyoruz kendisine. Bu kez de Kadıköy Balıkçısı'nda oturduk. Maç öncesi müdavim mekanı tadında bir yer olduğunu duyduğum için daha salaş ve özelliksiz bir durak olabileceğini düşünmüştüm ama feci yanıldım. Mezelerin hepsi de çok lezzetliydi. Ciğerin bu hali ve kalamarın tavası çok favorim olmasa da onlar da lezzet açısından çok başarılıydı. Ortam ve servis de "daha ne olsun"luktu. Sevdim. 

Kaş dönüşü ilk buluşma olduğu için araya aylar girmişti haliyle. Dolayısıyla rakı-balık sonrası muhabbetin hız kesmemesi için kendimizi başka mekanlara da atmamız şart oldu. Dorock XL ile ilk kez o gece tanıştım ve başlı başına geceyi geçirmelik bir yer bile olabileceğini düşündüm. Çok keyifliydi. Dopdolu da bir konser programı olduğunu gördük Kasım ayı içinde. Sonrasında bir de Irish Pub yaptık ama artık adını, sanını, kaç Guinness'ten sonra susma eylemi başlattığımı hatırlayamıyorum. ;) Kadıköy güzel, dostlarla Kadıköy'de olmak en bir güzel. 


Kuzguncuk Sokakları

Bu kez şirin ötesi ve yıllar önce iki kez semti gezmeye ve defalarca İsmet Baba'ya gelmeme rağmen son hallerini ilk kez detaylıca gördüğüm Kuzguncuk'tayız. Rengarenk evleri, sokakları, kafeleri, her yeri ele geçirmiş güzeller güzeli kedileri, sakinlerinin yarattığı  ve yaşattığı bostanıyla İstanbul'un göbeğinde İstanbul'da değil de huzurlu bir kasabada yaşıyormuş gibi hissettiren semtlerden Kuzguncuk


Kasım ayının ilk Pazar'ında Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki sergi sonrasında sokaklarını gezip kahve molası vermek için geldik ve resmen akşama kadar ayrılamadık. Kahvemizi methini çok duyduğum Nail Kitabevi'nde içmek istesek de o kadar kalabalık bir gündü ki yer bulamadık. Hatta içini gezerken fotoğraflarını bile çekemedim çünkü her köşe insan doluydu. Biz de Pulat Çiftliği'nin sokağa atılmış minik masalarından birini boş bulunca orada verdik kahve molamızı. Çiftlikten gelen organik ürünlerle hazırlanan yemek ve kahvaltıların sunulduğu bu şirin mekana öğle yemeği için de gelmeyi not düştüm aklımın bir köşesine. Bu arada çiftlikten evime gelsin dediğiniz her şey için online sipariş mümkün, aklınızda olsun. 


Bu kadar kedili bir semtte bir de Imoga Art Space adlı galeride Kedinin Rüyası (sağdaki) adında bir tablo görüp aşık oldum. Artsrun Apresyan'ın diğer tablolarına da bayılmış olsam da Kedinin Rüyası'nın önünden ayrılmak istemedim. Sergi 23 Kasım'a kadar devam ediyor ve sanatçı sipariş üzerine de tablolar yapıyormuş. İlgilenenlere duyurulur. 


Hidden Coffee House ve Hana Flower Shop

Adı üstünde Bebek'in çıkmaz sokaklarından birine adeta gizlenmiş, mis gibi kahve kokularıyla sizi karşılayan, şirin bir kahve dükkanı Hidden Coffee House. Zevkli dekorasyonu, içerideki uzun masalı salonu, huzurlu, minik bahçesi, yumoş kedileri, güzel sunumlarıyla curcunaya karşı çok keyifli bir sığınak burası. 


Uzun zamandır aklımda olan bu güzel kahve dükkanını en sonunda görebilmem ise Hana Flower Shop'ın kapı süsü hazırlama workshop'ı sayesinde oldu. Çok keyifli bir saat geçirdik 17 Kasım Cuma günü Hidden Coffee House'da. Yeni yıl yaklaşırken kırmızı Japon kirazı meyveleri, çam dalları ve değişik süslerle yılbaşı temalı kapı süsleri yaptık mis gibi taze çam ve lavanta kokuları arasında. İnsanın kendisine de etrafına da mutluluk saçan, yaratıcı bir uğraşı olması ne kadar güzel.  Hana Flower Shop sosyal medya hesaplarını ve web sayfasını takip ederek diğer çiçek düzenleme workshop'ları ile ilgili bilgi alabilir, hatta Hana Box çeşitlerinden birine aylık  abone olabilirsiniz. Ben de terrarium etkinliklerini dört gözle takip edeceğim.  


Şimdi ben de bir kahve molası için kaçıyorum. Sırada yazılacak bir Ayla, bir Martı, bir de koskoca Bursa hafta sonu var. O yüzden önce biraz kafein depolamam gerek. ;) 

1 yorum:

Jerold dedi ki...

Merhaba, bu evlilikle ilgili sorunlarla başa çıkmam gereken çok önemli bir mesajdır, belki belki sorun ne olursa olsun tüm umut kaybolmaz, evliliğinizi kurtarmak için bilmeniz gerekenler aşağıda, bir zamanlar zorluklarla karşı karşıya kaldım. ilişkim, şu anda bu makaleyi okurken size tanıtmak istediğim adam hakkında konuşan bir makaleyle karşılaşana kadar. Ekpen Tapınağı Ekpen Ekpen, evlilik yaşantınızla karşı karşıya olduğunuz, sorunun ne olduğunu çözmek için kullandığı güçlü büyüyle size yardımcı olabilecek evlilik sorununu yaşamak için tavsiye etmek istediğim adam. Bugün onunla iletişime geçin: ekpentemple@gmail.com veya +2347050270218 numaralı telefondaki whatsapp'dan memnun olduğunuzu söyleyin.