Kaş'ta 29 Ekim Kutlamaları

Kaş'ta 29 Ekim kutlamalarının ne kadar harika olduğunu yıllardır duymamıza rağmen şimdiye kadar bir türlü denk getirip de görememiştik o coşkuyu. O kadar ki geçen sene bile ben yine dört ay Kaş'ta kalmama rağmen 29 Ekim sabahı dönmüştüm İstanbul'a (ertesi gün İsocum'un doğum gününde onu yalnız bırakmayayım diye) ve yine görememiştim kutlamaları. Bir yandan merak ederken orada neler olup bittiğini bir yandan da "tamam, coşkulu kutlama olabilir ama çok da bir şey kaçırmıyoruzdur canııım" diye kendimizi ikna etme çalışmalarımız devam etti yıllardır. Ama çok şey kaçırıyormuşuz! 

Üstelik bu sene 29 Ekim Pazar'a denk gelmesine rağmen, hava buz gibi, hatta tüm gün yağmurlu olmasına rağmen böyle bir kutlama yapıldığını anlatsalar abartılı bulabilirdim. Cumhuriyet Meydanı'na atılan masalarda yerini ayırtmış olarak ya da ayakta bayraklarıyla coşku içinde toplanan yüzlerce insana ek olarak ucu bucağı görünmeyen dev bir fener alayı da akşam saat 7'de meydana giriş yaptı. Marşlar, şarkılar, türküler, kaldırılan rakı kadehleri, atılan göbecikler, kahkahalar, gülen gözler... bayram gibi bayram dedirtti Kaş, helal olsun!Uzun Çarşı da  dükkanlarının önüne atılmış masaları, hoparlörlerden yayılan keyifli müzikleri, tabi ki mezeleri, rakıları ve eğlence dolu muhabbetleriyle en güzel yerlerinden biriydi yine Kaş'ın.  Genciyle yaşlısıyla, çoluğuyla çocuğuyla, her kesimden insanıyla dev bir kutlama meydanının yanında burası da butik bir meyhane sokağı tadındaydı. ;) Uzun zaman sonra kendimi kalabalıklar içinde müthiş mutlu ve huzurlu hissettiğim bir gündü desem yalan olmaz. Bizimkiler izlediğimiz yıllardaki o çocuksu güven hissine döndüm hatta. "Aidiyet duygumu kazanmak üzereyim, İso!" desem de coşkuyla kocacığım beni iyi tanıdığı için "Merak etme, yarına geçer," diye karşılıksız bıraktı bu coşkumu. ;)

İşin esprisi bir yana, Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in ne kadar kıymetli olduğunun farkında olan  ve eğlenmeyi bilen ve birbirine saygılı insanlarla bir arada ülkemiz için en önemli gün olan Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak paha biçilmez güzellikteydi. Ne mutlu ki Atatürk'ün çocuklarıyız! Onun ışığında yürümekten gurur duyan, ona sonsuz bir minnet duyan, bizim için yaptıklarının değerini bilen insanlarız. Ve ne mutlu ki hiçbir şekilde tükenmeyecek kadar çoğunluktayız. Cumhuriyet ve Atatürk sevgisinin bu topraklarda ilelebet payidar kalacağını biliyorum. Seneye yine Kaş'ta aynı duygulara boğulmayı umuyorum. Bir kez daha kutlu olsun Cumhuriyet Bayramımız ve ruhu şad olsun en büyük "iyi ki"miz Atamızın. 

3 yorum:

Klio'nun Şarkısı dedi ki...

Internette gördüm o masaları, nasıl orada olmak istedim anlatamam:) İyi ki katılmışsınız İmge!

İzler ve Yansımalar dedi ki...

Ne güzel sıcacık, samimi bir 29 Ekim coşkusu yaşamışsınız İmge.
İyi ki bu coşkuya ortak olmuşsunuz. Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi
hep içimizde ve sonsuza dek daima bizimle olacak!.

Imge dedi ki...

Sezer ve Esin,

Seneye siz de gelsenize, birlikte kutlayalım 29 Ekim coşkusunu Kaş'ta. Dönüşte de Afyon'da termal tesis molası veririz. Oh, nefis plan işte. Şimdiden ayarlayın kendinizi, bol bol zaman var. ;)

Sevgiler..