Bağımlılığın Yıkıcı Etkileri

İstikamet Şişhane metro durağı. İstiklal Caddesi çıkışı tarafında Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması'ndan seçilmiş eserler sizi bekliyor. Her türlü bağımlılığın yıkıcı etkileri ile ilgili karikatürlerin yer aldığı sergide çarpıcı işler var. Benim en sevdiklerim cep telefonu bağımlılığı ile ilgili olanlardı. Onlardan üç tanesini aşağıdaki kolajda görebilirsiniz.


Çok şükür ki sigara bağımlılığından yıllar önce kurtulduk. Kurtulduk demekle olmayan, yıllar sonra bile elini attığın anda başlayan bir bağımlılık türü olduğunu biliyorum sigaranın. Yedi yıl aranın ardından eskisi kadar çok olmasa da içtiğim yaklaşık iki yıl olmuştu. Hangi ara iki yıl olduğunu bile anlayamamıştım, ta ki sesim daha sık kısılmaya, sabah kazınarak yataktan kalkmaya başlayana kadar. Oysa "keyif için", "tek tük aralarda içkiyle", "sadece tatillerde" içmek üzere başlamıştık biz ayol, n'oldu da paketsiz çıkmaz olduk? İşte o aşamayı görür görmez kendimizden korktum ve son iki buçuk yıldır -umarım bir daha da elimi sürmemek üzere- yine sigarayı hayatımdan çıkardım. Zararlı etkileri saymakla bitmez. Öldürüyor yahu, daha ne olsun işte?!


İçki ve kumar bağımlılığı ile ilgili de birçok karikatür vardı sergide. Aralarından birileri aşağıda. İçkiyi çok sevsem de sabah uyanır uyanmaz içki içmek istemediğim için "çok şükür alkol bağımlılığım yok" diye kendimi teselli edenlerdenim. ;) İşin esprisi tabi ki bu. İçki ve kumar bağımlılığının da aileleri nasıl dağıttığını, kişiyi yalnızlığa ve depresyona sürüklediğini, hangi aşamalara gelip ne derece tehlikeli olabileceğini hepimiz biliyoruz. Karikatüristlerin gözünden bu konuyla ilgili bazı çalışmalar da aşağıda.    


Aslında bu serginin 16 Aralık günü bitmiş olması gerekiyordu ama şans eseri 18 Aralık Pazartesi günü metrodan indiğimde hâlâ devam ettiğini görüp çok sevindim. Size görün diyemeyeceğim, çünkü İstiklal Caddesi ile hasret giderme çalışmalarım kapsamında bugün de oralardaydım ve karikatürlerin kaldırılmış olduğunu gördüm. Bu paylaştıklarımla idare edebilecek misiniz bakalım? ;)

İyi gezmeler.


Hiç yorum yok: