İçimdeki İstanbul Fotoğrafları ve Nar Çorbası

Geçen haftanın sergi turlarım içinde The Marmara Pera'nın sergi salonunda 31 Mayıs'a kadar devam edecek olan İçimdeki İstanbul Fotoğrafları sergisi de vardı. 40 Haramiler proje ekibinin Mario Levi'nin aynı adlı kitabından yola çıkarak oluşturduğu bu fotoğraf sergisinin küratörü ise Muammer Yanmaz. Sergiye katılan fotoğraf sanatçıları bu kitaptan seçtikleri bir paragrafın kendine göre fotoğraflarını çekmişler. O okuduklarının kendilerine ne ifade ettiğini kendi vizörlerinden aktarmaya çalışmışlar. Ve ortaya harika bir iş çıkmış. Yukarıda birkaç örnek görebilirsiniz. Acelesiz, kitap okur gibi, tadını çıkararak, büyük bir keyifle gezeceğinize eminim.

***

Kitap gibi bir serginin üstüne bir de nefis bir kitap önerisinde bulunayım o zaman. İran hikayelerine bayılırım, ama bu kez İran'da geçen değil, üç İranlı kız kardeşin İrlanda'da geçen tutunma hikayesi var elimizde. Genç yaşında İrlanda'da akıl sağlığını yitirmiş ve yalnız bir şekilde trajik bir ölümle hayata veda eden genç yazar Marsha Mehran'ın 20 ülkede basılan romanı Nar Çorbası'ndan bahsediyorum. Ruhun Gıdası Kitaplar'dan yayınlanan bu güzel romanı okuduktan sonra henüz otuzuna gelmeden bunu yazan Marsha Mehran'ın büyük bir kayıp olduğunu ve büyük olasılıkla yaşasaydı çok daha güzel hikayelerle bizi buluşturabileceğini düşündüm.  


Marjan, Bahar ve Layla adlı üç kız kardeş devrim öncesi, çok doğru bir zamanlamayla kendilerini ülkeden atıp önce İngiltere, sonra İrlanda'nın küçük bir kasabası olan Ballinacroagh'da yeni bir hayata başlıyorlar. Bin bir zorlukla geçimlerini sağlamak için Babylon Kafe'yi açarak geleneksel İran yemekleri yapıyorlar. O egzotik baharatların, kuzu etli yemeklerin, çilavın, kızarmış tatlıların ve yasemin çayının sokağa taşan kokuları kasaba halkının bir kısmını kendine hayran bıraksa da onları çok da hoş karşılamayan bir grup daha bulunuyor. Onca badire atlatıp geldikleri bu küçük kasabada onları dışlamaya çalışan insanlar mı, yoksa bu zeki, becerikli ve güzel üçlü mü mücadelenin kazananı olur, ne dersiniz? Güzel bir roman, okumanızı öneririm. 

İyi haftalar hepimize.

Hiç yorum yok: