Kelebekler - Sarmaşık - The Beguiled

Tolga Karaçelik'in son filmi Kelebekler'i geçen hafta izleyip bayıldığımız için hemen ertesi günü de daha önceki filmlerinden biri olan Sarmaşık'ı indirerek hayranlığımızı ikiye katladık. Sırada Gişe Memuru var. Ve elbette bundan sonra yaptığı tüm filmler öncelikli izlenecekler listemizde olacak. Ama önce Kelebekler'den bahsedeyim birazcık, zira ben bu kadar güzel bir Türk filmi izlememiştim uzun zamandır. 

Sundance Film Festivali'nden Jüri Büyük Ödülü'nü kapıp gelmese biz bile bilmeyecekmişiz, ödülü kapıp geldiler yine de sadece 70 salonda gösterime girmiş film. Ne kadar yazık yahu! Bu neyin hesabı ya da ticareti onu da anlamıyorum, daha fazla tanıtım ve salonla çok sağlam gişesi de olur çünkü böyle bir filmin. Hani o "sıkıcı, anlaşılmaz sanat" kapsamına giren "festival filmlerinden" değil çünkü. Hatta aksine müthiş eğlenceli bir film. Bir garip aile komedisi denmiş ya, içine bir tutam absürtlük ve dram da katalım tanım eksik kalmasın. Ama öyle sulu dram değil, basbayağı en gerçekçisinden. Standart bir filmde bu tür bir konu dönüp dolaşıp "ama aile candır", "babadır ne de olsa, atadır affedilir", "kardeş gibisi var mı" gibi alt mesaj ve bağlamalarla bezenirdi eminim. Burada aslında çok trajik bir anne öyküsü, kopuk bir baba-çocuk ve kardeşler ilişkisi olmasına rağmen her şeyin olduğu gibi kabul görmesi en çok hoşuma giden şeylerden biri oldu. "Yaşatılan travma geçmez, iz bırakır, sen geçer gidersin, arada bir de su yüzüne çıktığında biraz fazla içersin" düşünceme çok uydu o açıdan. Oyuncular cuk oturmuş oynadıkları karakterlere, müthiş doğallar. Çok ufacık bir rolü olan muhtarın karısı bile harika bir seçim. Tuğçe Altuğ'un kopma sahnesi, patlayan tavuklar ve imam hatırladıkça patlayarak güldüklerimden. Kelebeklerin toplu ölümü etkileyici bir şekilde kullanılmış. Espriler, diyaloglar, dekorlar, aklınıza gelen her şey çok yerli yerinde. Harika bir iş çıkarmış Tolga Karaçelik, gerçekten gurur duyulası bir Türk filmi olmuş. Mutlaka izleyin.   


Sarmaşık da son derece etkileyici bir filmmiş bu arada. Konu itibariyle Kelebekler'den çok daha çatık kaşlı ve asık suratlı bir yapım, ama yine çok güzel kurgulanmış. Film bir yük gemisinde geçiyor ve sadece Sarmaşık adlı geminin mürettebatını oynayan erkek oyunculardan oluşan bir kadrosu var. Yani çok renkli ve canlı bir tempo beklememek gerek. Bir de armatör iflas edip gemiye açık denizde kilit vurulunca durum iyice iç karartıcı ve vahim bir hal alıyor. Gemiciler ve kaptanın denizin ortasında mahsur kalmalarının hikayesi içinde favorim hiyerarşik teröre ilk ve en deli fişek baş kaldıran Cenk rolüyle Nadir Sarıbacak oldu. Elbette anlatılan hikaye sadece bir geminin değil aynı zamanda koskoca bir ülkenin de boğucu ve korkutucu hikayesi olabilir. Yine nefis anlatılmış bir film. Durağan temposuna rağmen mutlaka izleyin derim.

*** 

Ay şimdi bu kadar güzel iki Türk filminden sonra mıy mıy mıy, dantel elbiseli, manastır dualı bir yabancı filme nasıl geçiş yapacağım ayol? ;) Yok ama o kadar da mıy mıy değil, korkmayın. 2017 yapımı Sofia Coppola filminin baş rol oyuncuları Nicole Kidman, Kirsten Dunst ve Colin Farrell. Sadece bu isimler için bile izlenir diyebileceğimiz filmlerden. Ve evet, yönetmen hanımımız Francis Ford Coppola'nın kızıymış - merak edip Google'layacaklara da mini bir hizmet sunmuş olayım. ;) Thomas Cullinan'ın romanından uyarlanan filmin daha önce uyarlanmışı için 1971 yapımı Clint Eastwood'lu olanına bakabilirsiniz. O uyarlama Kadın Affetmez diye çevrilmiş. Doğru bir çeviri olmasa da -filmin adı Aldatılmış/Aldanmış falan gibi bir anlama geliyor- filmi izleyince gayet uygun bir isim olduğunu göreceksiniz. (Yazarınız burada 32 diş gülen smiley kullanmıştır.;))  


Amerikan İç Savaşı sırasında yaralanan Kuzeyli bir düşman askeri, savaşta yakınlarını kaybetmiş  Güneyli kadınların ve kız çocuklarının olduğu bir okula yine orada yaşayan kızlardan biri tarafından getirilir. Kadınlar askeri iyileştirene kadar saklayıp sonra göndermeye karar verirler. Ama askerimiz de pek yakışıklıdır ve çeşitli yaş, boy ve pos gruplarındaki kadınların arasında tek bir tane yakışıklı erkek cennetvari bir ortam gibi görünse de aslında feci bir gerilim hattı oluşturmaktadır. Kısacası "Colinciim öyle kaşın gözün ayrı oynarsa, bu kadınlar gözünü oyar, k*çını kırıp oturturlar seni yerine." Ama keşke biraz erken uyarabilseymişim Colinciimi, zira bunu zor yoldan öğrenmek zorunda kalacak kendisi. Ee,ne demişler:  Kadın Affetmez! ;) Bol zamanınız olursa izleyin, diğerleri gibi koştura koştura zaman yaratıp izleyin demem ama. ;)

İyi seyirler şimdiden!

Hiç yorum yok: