7 Günah - Bir Bürokratın 24 Saati

Beyoğlu'na gitmişken Yapı Kredi Kültür'e uğramadan geçmeyeyim diyerek girip, hayran kalarak çıktığım bir sergiden bahsedeceğim size bugün. Daha öncesinde bilmediğim bir isim olan Cemal Erez'in iki ayrı temaya ait tablolarına bayıldım. İlk tema Bir Bürokratın 24 Saati olarak belirlenmiş. Adı üstünde buradaki resimler bir bürokratın toplantıda, kokteylde, metresiyle buluşmasında, Tanrı katında, uykusunda rüya görürken ve bunun gibi değişik hallerdeki fiziksel ve ruhsal dünyasını betimliyorlar. Mesela aşağıda ortada bürokratın "Acil Toplantı" halini, sağda ise "Uyku" halini görüyorsunuz. 


Tanrı'nın Huzurunda ve Metres de favorilerim arasında. Cemal Erez bu seriyi 2002-2010 yılları arasında Paris İstanbul arası yolculukları sırasında eskizler halinde tasarlamış. Daha sonra ise İstanbul'daki atölyesinde üç yıl içinde tabloları tamamlamış. 

.
7 Günah serisi ise insanlığın burjuva hallerini ele alıyor. Günah kavramını dinsel bağlamından ayrıştırarak insanın mülkiyet etrafında kurulmuş tarihsel durumunun izlerini sürüyor. Şehvet, cimrilik, tembellik, oburluk, kıskançlık, kibir ve öfke günahlarını temsilen yaptığı tablolar olağanüstü güzel. Aşağıya sadece iki tanesini bırakıyorum ki geri kalanlarını kendiniz gidip görün diye. ;)

 Oburluk

Kibir

Sırada yine Beyoğlu'ndan bir sergi olacak. Bu sefer şehir hayatı içinde sayfiye hayatının da yaşandığı dönemlere gidip yazı da iyice özleyeceğiz. Ama öncesinde daha erken bitecek olan bu serginin tarihlerini vereyim size ki ona göre planlamanızı yapın. Evet, YKY'deki bu sergileri görmek için son tarih 14 Haziran. Yani bayram tatili falan için bir yerlere dağılmadan önce, bu hafta sonu görebilirsiniz bence, ne dersiniz? ;)

İyi gezmeler. 

2 yorum:

Anonim dedi ki...

merhaba,

yıllar yıllar önce çok iyi bir blog okuyucusuydum ve yaklaşık 500'e yakın blogu takip ediyordum. takip ettiğim eski bloglara baktığımda onlar yazmayı bırakalı çok zaman geçmiş misal 2012'de yazmayı bırakmış, 2014'de geri dönüyorum diye bir yazı koymuş yıl olmuş 2018 halen ortada yok. sizin bu kadar düzenli ve kaliteli bir içerikle bu zamana kadar yazmanız beni hem şaşırttı hem sevindirdi. tekrar en baştan başlayarak bloğunuzu okumak istiyorum başarılarınızın devamını dilerim ve blog yazmayı hiç bırakmamanızı diğer blogların arşivlerini bakarsanız bu konuda bir ilk olduğunuzu görebilirsiniz 2007 yılında 2018 yılına hiç ara vermeden yazan blogger olarak.

Anonim dedi ki...

bu arada ben sizin blogunuzu arşivden okumaya başlamak istedim ama sağ tık özelliği çalışmıyor sanırım yazıların üstüne tıklayınca açılıyor bu da çok zaman kaybetrtiriyor sağ tık özelliğini açabilir misiniz beğendiğim yazıları word dosyasına kayıt edip saklamak istiyorum ve yazılarında önce hepsini açmak sonra okumak çok daha kolay oluyor tekrar tekrar geri dönüp okumaktansa.