Sergi: Maziyi Korumak

Meşher, “Mâziyi Korumak” sergisiyle, 40. kuruluş yıldönümünü kutlayan Sadberk Hanım Müzesi’nden bir seçkiyi Beyoğlu’na taşıyor. Müzenin Arkeoloji ve Türk-İslam Sanatı bölümlerinden 200’ü aşkın çarpıcı örnek, ziyaretçileri Anadolu’nun uygarlıklar tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Sergi, 16 Aralık’tan itibaren, Salı–Cuma günleri 11.00–17.00 arasında Meşher’de görülebilir.

Türkiye’nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi’nin arkeoloji ve Türk İslam sanatı koleksiyonlarından özenle kurgulanan “Mâziyi Korumak”, M.Ö. 6. binyıldan 20. yüzyıla uzanan döneme ait eserlerden derlenen seçki, Anadolu uygarlıklarının ve Osmanlı sanatının nadide örneklerindeki yaratıcılığın ve ustalığın öyküsünü anlatıyor.Küratörlüğünü müzenin müdürü ve sanat tarihçisi Hülya Bilgi’nin yaptığı sergi, Anadolu’da yaşayan uygarlıkların maddi kültür kalıntılarını pişmiş toprak, cam, maden ve taş gibi farklı malzemelerden üretilmiş eserler üzerinden kesintisiz bir kronolojiyle gösteriyor. Sekizinci yüzyıldan Cumhuriyet’in ilk yıllarına uzanan Türk-İslam Bölümü ise çiniden gemi kandiline, ipekli dokumalardan ayakkabılara, özellikle Osmanlı sanatının doruk noktasına ulaştığı dönemlerin eserlerine odaklanıyor.


Sadberk Hanım Müzesi’nin de özellikle üzerinde durduğu, kültürel mirasın korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine dikkat çeken sergi, Anadolu uygarlıklarının ve Osmanlı sanatının seçkin örneklerindeki yaratıcılığın ve ustalığın öyküsünü nadide nesnelerle ziyaretçilere sunuyor.

PS: Alexis Gritchenko'nun İstanbul Yılları sergisi hâlâ bu linkte çevrimiçi ziyarete açık. Aklınızda olsun. 

İyi gezmeler. 

Hiç yorum yok: