Pera Müzesi'nde Yüzleşme

Pera Müzesi, ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla iş birliği yaparak genç sanatçıların ve tasarımcıların çalışmalarını izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor. Yeditepe Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. yılında, üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi mezun ve öğrencilerinin üretimlerinden oluşan, küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği Yüzleşme sergisi, profesyonel sanatçı ve tasarımcılarla sanat ve tasarım öğrencilerinin doğa-kent ilişkisi ve birey-toplum konularına dair soruları tartışmaya açıyor. 7 Eylül'de açılan sergi 24 Ekim'e kadar gezilebilecek.


Sergi, sanat ve tasarımın ontolojik varlığına dair konuları eleştirel bir bakışla ele aldıkları çok katmanlı bir forum olarak kurgulandı. Alışılagelmiş öğrenci veya mezun sergisi anlayışını aşmayı hedefleyen Yüzleşme sergisi aynı zamanda fakültenin geçmişi ve bugünüyle yüzleştiği bir alan niteliği de taşıyor; bugünün güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi ve mutfak sanatları yanında sanat ve kültür yönetimi alanlarının etkileyici dünyasını keşfetme şansı veriyor. 


Serginin küratörlüğünü üstlenen Yeditepe Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf, sergiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Biz hem bilim hem de sanat ve kültürle uğraşıyoruz. Dolayısıyla bir eğitim kurumu olarak bizim ana görevimiz, bilgi üretmek ve bilgi paylaşmak. Bu bağlamda Güzel Sanatlar Fakültesi olarak sanat ve kültürle bilgi üretimi ve paylaşımını çok önemsiyoruz. Çünkü bu alternatif bir üretim alanı. Bu yüzden yeni bilgi üretmeden önce eski bilgilerle yüzleşmek lazım. Çünkü yeni bir şey yaratmak istiyorsanız eski durumu anlayıp değerlendirip onun yenisini ya da daha iyisini ancak yüzleşerek yaratabilirsiniz.” 

Bu genç ve yaratıcı isimlerin çalışmalarını görmek için 24 Ekim'e kadar zamanınız olduğunu unutmayın. Sergi ile ilgili daha detaylı bilgi, görseller ve sergi kapsamında gerçekleştirilen diğer etkinliklerle ilgili bilgi almak için Pera Müzesi'nin web sayfasına uğrayabilirsiniz. 

İyi gezmeler!

Hiç yorum yok: