Antabus ve Ülker Abla

Seray Şahiner ile geç de olsa tanıştım. Geç olmuş gerçekten, şimdiye kadar nasıl atlamışım dediklerimden. Aslında Antabus tiyatro oyunuyla tanışacaktım, çok niyetlendim ama olmamıştı. Şimdi romanı okuyunca Nihal Yalçın'ın müthiş bir Leyla Taşçı olduğunu tahmin ediyorum. Roman aslında üçüncü sayfa kadın cinayetlerinden tanıdığımız bir karakterin çok iyi bildiğimiz hikayesini anlatıyor. Alkolik ve dayakçı koca, şiddet gören kadın ve çocuklar başrolde. Görüp de görmezden gelenler, susup da kol kırılır yen içinde kalır diyenler, ailedir ben araya girmeyeyim diyenler de yan rollerde. Erkek egemen toplum mahkemesiyle, sokaklarıyla, komşularıyla tam bir olay yeri. İşte bu klasik hikayeyi öyle bir anlatmış ki Seray Şahiner, elinizden bırakamadan okuyorsunuz. Nefis bir anlatım dili, esprili bir üslubu var.Espri mi, böyle bir romanda ne işi var, diyorsanız aslında her iki romanda da, her iki kadının trajik ve içler acısı hikayesinde de bir sürü güldüğüm yer oldu ve benim de ayarlarım bozuldu. )Ve bu tatlı esprili anlatım tarzını birazcık Selahattin Demirtaş'a da benzettim ben.) 

Ülker Abla'da da benzer bir hikaye söz konusu. Bu kez baba ve koca şiddetinden defalarca hastanelik olan Ülker, evden kaçıp hastaneye kimsesizlerin refakatçisi olarak yerleşiyor. Görünmez olarak, görülüp de görmezden gelinen olarak hastanede o hastadan öbür hastaya, o odadan öbür odaya taşınarak, refakatçi yemeklerinden yiyip, en azından kaloriferli ve kapalı bir yerde uyuyarak şiddet görmeden yaşamaya çalışan bir kadının hikayesi. "Hani diyorlar ya, rüyamda bunun bir rüya olduğunu biliyordum diye... Kabustayım ama bunun hayatım olduğunu biliyorum." yazıyor ya kitabın arka kapağında gerçekten de öylesine kabus bir hayat ve içinde yaşadığı(mız) çevre aslında. Yardım edermiş gibi, destek olurmuş gibi, içi acırmış gibi yapanlarına kadar çok gerçekçi ve acı. İyi insan, henüz kasıtlı gaddarlığını görmediğimiz kişi, diyor Ülker Abla kitabın bir yerinde. Haksız mı sizce? 

Mutlaka okumanızı öneriyorum bu iki romanı.

Şimdiden iyi okumalar. 

2 yorum:

Özge'nin Oltası dedi ki...

Ben de hiç okumadım Seray Şahiner, ama bu iki romanı da eklemiştim okunacaklar listeme. Sen de güzel dediysen ilk fırsatta alıyorum 👍

Imge dedi ki...

Çok tavsiye Özgecim, seveceksin bence.
Ve iyi yıllar şimdiden. <3