Gece Yarısı Kütüphanesi ve Saç Örgüsü

Yılın taze biten iki kitabını yazarak başlayayım 2022'ye. İlki İngiliz yazar Matt Haig'in pek çok ülkede best-seller olan Gece Yarısı Kütüphanesi adlı romanı. Çok satanlara karşı hafiften önyargılı olsam da bu romanı severek okuduğumu söylemeliyim. Türüne de light felsefe desem mi? Diyeyim hadi ;) Pek derinlere inmeden, hayatı, mutluluğu, yaşamdaki seçimlerimizi sorgulayan, masalımsı bir kitap olmuş.


Ana karakter Nora'nın işi ve özel hayatında dibe vurduğu bir dönemde artık yaşamamayı seçme kararı almasıyla başlayan romanda Nora'ya yaşamındaki bazı şeyleri farklı yapsaydı ne olurdu diye görme ve yaşama fırsatı veriliyor. Aslında yaşama fırsatı verildiğini söyleyemeyeceğim zira kızcağız o alternatif yaşamlara hafızasız bir şekilde atıldığı için o yaşamdaki ev adresini, eşini, dostunu falan tanımadan dalıyor "eğer..., o zaman..." hayatına. Buna "hayatını yaşamak" mı denir dostum? ;) Bir de hangi klişe çıkarımlarda bulunacağınızı bile başından anlıyorsunuz. Örneğin, hayatındaki minicik şeyler bile senin için bir mutluluk kaynağıdır, mutluluğu uzaklarda arama, hayat yaşamaya değer, sana göre anlamlı bir hayat illa ki vardır, vs vs. Yani kişisel geliştirmese de öğrendiklerini herkese hitap edecek şekilde satan bir yaşam koçunun yazdığı bir hikaye gibi geldi bana. Ama yine de okurken hoşuma gitti, arada bir farklı nasıl yazılabilirdi diye düşündürdü, kendi hayatımda dönüm noktaları ne olabilirdi diye düşündürdü, falan filan. Okunabilir bana göre. 

***


Laetitia Colombani'nin yazdığı Saç Örgüsü için de benzer bir yorum yapabilirim aslında. Bu kez içsel gücünü keşfeden kadın romanı var karşımızda ama yine derinlere inmeden yüzeyde, tatlı bir kurguyla umut dolu bir roman yazayım demiş yazar. Hindistan'dan, İtalya'dan ve Kanada'dan birbirlerinden çok farklı yaşamları olan üç kadının farkında olmasalar da daha çok kadınsı bir noktada (spesifik olursak saç noktasında) birbirlerine bağlanan öykülerini okuyacaksınız. Bir çırpıda okunan bir roman ama unutulmazlar arasına girmesi zor benim için. Söylemek istediklerini kör göze parmak söyleyenler ilk tercihim olmuyor genelde. 

İyi haftalar diyesim var, çünkü yılbaşı buluşması sonrasında bizimkileri yolcu ettim, evde temizlik falan var. Yani bana hafta başı bugün.;) Size iyi Çarşambalar ve iyi okumalar olsun! 

Hiç yorum yok: