Sergi: Burası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan “Burası” sergisi 27 Şubat, 2022'ye kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gezilebilir. İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ile Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nden yapılan bir seçkinin çağdaş sanat yapıtlarıyla birlikte sergilendiği "Burası",  ziyaretçilerini kent ve ekoloji çerçevesinden İstanbul’a bakmaya davet ediyor.Burası” sergisinde İBB arşiv ve koleksiyonlarından, İstanbul bağlamında kent, çevre ve doğa ile ilgili resimler, hat çalışmaları, haritalar, fotoğraflar, albümler, gazeteler, dergiler dahil çeşitli yayınlar ile kentin farklı tarihsel dönemlerinden günlük yaşama dair parçalardan oluşan bir seçki sergileniyor. Beraberinde, çağdaş sanatçıların kent bağlamında ekoloji ve çevre adaleti temalarını çeşitli perspektiflerden yorumlayarak ürettikleri yapıtlar sergide yer alıyor.

(Sol üst: Selma Gürbüz - Surname-i Vehbi, 
Sağ üst: Şifa mühürleri albümünden, 
Alt sıra: Can Aytekin)

Geçtiğimiz günlerde bir Beyoğlu turu sırasında ben de sergiyi gezebilme ve hatta YKY'den indirimli kitap alışverişi yapabilme fırsatını bulduğum için bu yazı sadece bir basın bülteni değildir. Görmenizi önerdiğim ve birkaç tane de kendi seçtiğim favorilerimi eklediğim bir serginin yazısıdır. ;) Modern ve klasik işlerin bir arada yer aldığı sergide enstalasyonlar ve video çalışmaları da bulunuyor.


(Sol üst: Pazar Arabası- Nalan Yırtmaç, Sol alt: Ağaç-Mümtaz Yener, Sağ üst: Fırtınada Vapur-Mıgırdiç Civanyan, Sağ alt: Umut ya da Işık Stresi - Yasemin Özcan)

Sergiye Yapı Kredi Yayınları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları’nın beraber hazırladığı bir katalog da eşlik ediyor. Sergi kataloguna buradan ulaşabilirsiniz.

Sergi süresince ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat sosyal medya platformlarında ve kente yayılan çeşitli mekanlarda konuşmalar, söyleşiler, atölyeler, dinletiler, turlar ve çocuklar için özel programları kapsayan etkinlikler de düzenlenecek. Onları da Yapı Kredi Kültür Sanat Instagram hesabından takip etmeyi unutmayın.

Bedri Rahmi Eyüboğlu

O zaman hafta sonuna girerken canım İstanbul ve canım İstanbul Büyükşehir Belediyesi diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz.;)

İyi gezmeler!

Hiç yorum yok: