Sergi: Birlikte Var Olmak / Coexistence

Atatürk Kültür Merkezi'nde 14 Ocak'ta açılan şahane bir sergiyle karşınızdayım bu kez. 24 Şubat'a kadar da devam ediyor. Birlikte Var Olmak' sergisi, Tabularasa Transnational Art Platform tarafından dünya sanat çevrelerince dikkatle izlenen 10 ülkeden, 20 sanatçıyı bir araya getiriyor. Türk sanatçılardan çok severek işlerini takip ettiğim Mercan Dede, Sinan Demirtaş, Server Demirtaş gibi isimlerin yanında ilk kez karşılaştığım ve bayıldığım işler de gördüğüm bu sergiyi gezmenizi mutlaka öneriyorum. AKM Galeri'deki işlerin yanı sıra açık alanlarda da şahane yerleştirmelerle karşılaşacaksınız. 


Çağdaş sanatın farklı disiplin ve farklı jenerasyonlarından Türkiye izleyicisiyle ilk defa buluşacak sanatçıların "Birlikte Var Olmak/Coexistence’’ teması üzerine ürettikleri eserlerin yer aldığı serginin küratörü Beste Gürsu projede yer alan sanatçıları ve temayı şöyle özetliyor:  

‘’İnsanlar kurdukları ilişki ve iletişim biçimleri ile kültürel dünyayı şekillendirirler. Kültürün içindeki gelenek ise ortak ruhun tarihsel süreçteki olgunlaşmasıdır. Ve kültür “ben”in yerini “biz”in almasındaki temel taştır. Birlikte var olduğumuz dünya düzeninde doğayı canlı bir hak öznesi olarak tanıdığımızda, insanın doğanın bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Bugünün en önemli sorunlarının başında ekolojik yıkım gelmektedir. Ekolojik yıkımın kavranması için de en doğru iletişim yolu olan sanatta, sanatçının çoğul ve pozitif çözümleyici olarak ortak bir küresel mücadele çağrısı içinde olmasıdır. 

Sergide yer alan ALMANYA Desire Moheb-Zandi – BOSNA HERSEK Safet Zec – FRANSA Dominic Virtosu – HOLLANDA Ruud van Empel – İTALYA Giovanni Casellato – KATAR Ali Hassan – KORE Kang Dong Hyun – NİJERYA Dotun Popoola – RUSYA Lev Khesin – TÜRKİYE Emrah Yücel – Emre Namyeter – Göksu Gül – Günnur Özsoy – Kadir Akyol – Mercan Dede – Ouchhh – Raşit Altun – Server Demirtaş – Sinan Demirtaş ve Timur Kerim İncedayı’nın tematik eserleri ile verecekleri mesajlar bu dünya için pozitif bir çağrının “birlikte var olma”nın bir kıvılcımıdır.

Mercan Dede - Kadim Zaman Makinesi    

Sinan Demirtaş - Ağaç

Sergiye katılan sanatçılar ve eserleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu linkteki sergi kataloğuna göz atabilirsiniz.  

Dominic Virtosu

Desire Moheb Zandi


Yine Beste Gürsu'nun sözleriyle bitirecek olursak: "...Her canlı iklim değişikliklerinden/suçlarından derinlemesine etkileniyorken, ‘ortak dünya kültürü‘nü benimsemekten yani birlikte var olmayı başarmaktan başka bir çözüm düşünülemez. Sanat çevresel yıkımın kavranması için de en doğru iletişim kanallarından biri..."

İyi gezmeler diliyorum. Üstüne bir de klasik müzik konseri hiç fena olmaz, benden söylemesi. ;) 
İyi hafta sonları!

Hiç yorum yok: