Bir Kitap, Bir Film

Son dönem okuduklarım arasında en sevdiklerimden. Zaten kendisi de çok sevdiklerimden. Müziğiyle, yazdığı şarkı sözleriyle kalbime dokunanlardan hep Kalben. O yüzden kitabının çıktığını duyar duymaz da aldım ve geçen hafta okumayı bitirdim. Diline, anlatımına bayıldım. İso da Storytel'de kendi sesinden dinleyerek benden önce bitirmişti Eski Dünyanın Yangını'nı. Ve onun da çok keyifli bir deneyim olduğunu söylemişti. Eminim öyledir. Kitap dinleyebilseydim, ben de yazarının sesinden dinlemeyi tercih ederdim mutlaka. Ama eskilerden kim kaldı? Ne dijital kitap ne dinleme, ben sadece elime kitabımı alıp okuyacağım işte. ;)


Baba figürünün olmadığı ve farklı tarzlara da sahip olsalar ikisi de sıkıntılı iki anne tarafından büyütülmüş iki çocukluk arkadaşının, Koda ile Kandante'nin hikayesi bu. Bir nevi yaralarını sara sara, kırgınlıklarını, travmalarını, acılarını kendi yöntemleriyle, sevgi arayışlarıyla iyileştirmeye çalışan iki arkadaşın büyüme hikayesi. İki genç kadının özgürleşme hikayesi. O yüzden de çok güzel bana göre. Okumanızı öneriyorum. 

Film önerim de yine çok sevdiğim bir yazar olan Haruki Murakami'nin Kadınsız Erkekler kitabında yer alan aynı adlı öyküden uyarlanmış Drive My Car filmi olacak. Ryusuke Hamaguchi yönetmenliğinde çekilen bu roman tadındaki 3 saatlik film Berlinale ve Cannes'dan ödüllerle dönmüş. Dört dalda da Oscar'a aday. Bakalım oradan da eli kolu dönecek mi film?  


Tam bir diyalog filmi olan filmin konusu kısaca şöyle: eşini yakın dönemde kaybeden orta yaşlı bir tiyatro oyuncusu ve yönetmeninin Vanya Dayı oyununun hazırlık süreci için Tokyo'dan Hiroşima'ya gitmesi ve orada kaldığı günler boyunca kurallar gereği kendisine bir şoför tahsis edileceğini öğrenmesiyle çözülmeler gelişiyor. Biraz cinsiyetçi bir yaklaşımla kadın şoför fikrine karşı önyargılı olan oyuncu ile şoför genç kadının hikayelerinin zaman içinde katman katman çözüldüğü ve pek çok benzerliğin de ortaya çıktığı bir hikaye izliyoruz. Murakami'nin "çaresizliğin öyküsü" dediği ve tüm karakterlerin sürekli kendileri üzerine düşünüp hayıflandığı Vanya Dayı da bu hikayenin bir parçası oluyor elbette. Çok uzun olmasına rağmen çok severek izlediğimiz bir film oldu. Öneririm. 

Hafta sonu yaklaşıyor, planlar yapıldı mı? Bizim yapıldı. Sürpriiiz! ;) 

2 yorum:

buraneros dedi ki...

Drive My Car'ı Sevenler Kulubüne hoş geldiniz:)

Imge dedi ki...

hoş bulduuk. ;)