Don't Play With My Emotions

Esra Gülmen'in Türkiye'deki ilk kişisel sergisi olan "Don't Play with My Emotions", 19 Nisan - 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Pilevneli'nin Dolapdere'deki mekanında sanat severlerle buluşuyor.Türkçede "Duygularımla Oynama" anlamına gelen sergi 
başlığı, Esra Gülmen'in insandan, insan psikolojisinden ve problemlerden esinlenmesinin kanıtı niteliğinde. Sanatçı, sokaklar, posterler, sosyal medya, sohbetler, müzik, şarkı sözleri, filmler ve kitaplar gibi güncel hayatın ve popüler kültürün tüm aparatlarını inceliyor, onlardan faydalanıyor, ilham alıyor ve eserlerinde konu ediyor. İnsanların etrafına bıraktığı işaret olan imgeler üzerinden sorular soruyor. Genellikle bir kavramı veya duyguyu inceleyerek sorularına başlayan sanatçı, bu kavramla "oynayarak" ve onu anlamaya çalışarak eserlerini yaratıyor.Sanatçının gelenekselin dışında farklı mecra ve tekniklerden de yararlandığı "Don't Play with My Emotions" sergisi, Gülmen'in kendi duygularıyla "oynadığı" ve ziyaretçiye de oyun alanı sunduğu bir mekan yaratıyor. Esra Gülmen alışılmışın dışında ve gündelik hayata ait objeleri ve müzik enstrümanlarını da tuval yüzeyi gibi değerlendiriyor. Hem mecrayla hem de kavramlarla oyun oynuyor; çalışmayı seçtiği yüzey alanı, eserin anlamını ve sorguladığı kavramı/duyguyu destekliyor. Gülmen böylelikle inşa ettiği geçici, uçucu kurguda ziyaretçiyi gündelik duyguları, alışkanlıkları, sevme ve sevilme biçimleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Akaretler ArtWeeks'te gördüğümüz ayna burada da vardı, 
ama fotoğraf Akaretler'dekinden,
 çünkü orada kendimizi daha çok beğendim. ;)


Sanatçı olarak yazma ve çizmenin tanımını genişletmek isterken erken yirminci yüzyıl kaligramlarını hatırlatan Esra Gülmen, yirmi birinci yüzyılın gerçekliği üzerine eğiliyor. Yeri geliyor popüler kültürdeki en tanıdık söylemleri kişiselleştiriyor yeri geliyor kendi kişisel cümlesini anonimleştiriyor. Bu uğurda malzemede sınır tanımıyor. Çünkü Gülmen'e göre bir sergi yapmak, süreci ve sonuçlarıyla, nereden geldiğimiz üzerine düşünmenin yeri, zamanı ve mekanı.

Yine hem Akaretler'de hem burada olan işlerden, 
fotoğraflar Akaretler'den.

Sanatını ve yaşamını Berlin'de sürdüren genç sanatçı Esra Gülmen'in pratiğine en kapsamlı bakışı sunan "Don't Play with My Emotions", Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında Pilevneli'de ziyaret edilebilir.

İyi gezmeler!


2 yorum:

buraneros dedi ki...

Yandaki kitap Temizlikçi Kadınlar... çok güzel, hızlı başladım, yarıyı geçtim, sonra "ya dedim neden iki kitap yapmaz da bu kadar kalın yaparlar bazı öykü kitaplarını," sonra bitirdim ama:)

Bir de Almodovar'ın kısa filmi The Human Voice, o filmde bu kitabın kısa bir rolü var, görünüyor kendisi. Esas oyuncu ise Tilda Swinton.. hani izlenmemiştir belki diye...:))

Imge dedi ki...


Kitabı bitirmek üzereyim ve ben de bayıldım öykülere - ki hiç öykü insanı değilimdir. Almodovar’ın o filmini de bilmiyorum, sanırım kısa film insanı da olmadığım için :) Ama bakacağım, merak ettim.
Sevgiler.