Leyla Emadi - Diken Üstünde

İşlerini pek çok karma sergide çok severek takip ettiğim genç sanatçı Leyla Emadi'nin Diken Üstünde adlı kişisel sergisi 25 Ekim'e kadar Akaretler'deki Vision Art Platform'da görülebilir. Kaş dönüşü hemen görmek istediğim sergilerden biriydi bu sergi de, çünkü Leyla Emadi'nin çok zor ama olabilecek en somut ve sağlam malzemelerden biri olan betonla çalışarak bizlere ilettiği aynı özelliklere sahip mesajların hayranıyım. 

Ağır Gelenler

Bu sergiyi de sanatçının kendi dilinden anlatımını paylaşarak size aktarmak istedim. Sergideki tüm eserler için sanatçının sayfasına bakabilirsiniz. 

"Bu sergi son yıllarda kadınların diken üstünde olma halini ele alarak, bir travmanın olumsuzluğunu dönüştürebilme adımlarını sorguluyor." Kadına şiddet tırmanışa geçtiği ve korkunun hakim olduğu günümüz ortamında Leyla Emadi aşağıdaki adımlardan geçerek dönüşüm yaratabileceğimizi öne sürüyor. 


Yüzleşme, ne kadar vahim olursa olsun içinde bulunduğumuz durumu fark edip onunla yüzleşmeyi kapsıyor. Yüzleşme odasında "çığlığı içinde kalanlar" adlı video çalışması yer alıyor. En yakınları ve sevdikleri tarafından öldürülmüş kadınlara ait bu video ile ilgili veriler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu izni ile kullanılmış. 

Yüzleşmenin ardından gelen İdrak odasında öldürülen kadınları temsil eden 108 adet ağırlık bizi bekliyor. Ağır Gelenler adlı bu enstalasyondaki ağırlıkların üstünde ruhun ağırlığı 21 gr yazıyor. Çok etkileyici. 

Kabullenme bölümünde Leyla Emadi'nin ilk kez gördüğüm suluboya çalışmaları var. Sakral ve kök çakranın rengi olan kırmızı ve turuncularla serbest formda çalışan sanatçı, bunun negatif duyguların açığa çıkmasına ve tıkanıklıkların açılmasına yardımcı yollardan olduğunu söylüyor. Kabullenişle birlikte arınma kendiliğinden gelecektir diyor. 


Arınma odasında biz kadınlara çocukluğumuzdan beri empoze edilmiş söz ve düşünce kalıplarını beyaz kumaş parçalarına nakşetmiş Emadi. "Don Miguel Ruiz'in dediği gibi, 'Söz büyüdür. İnsan ise sözü kullanma yetisine sahip bir büyücüdür. Sözün gücünü yanlış kullanarak sürekli kara büyü yaptığımız söylenebilir. Sözün büyü olduğunun farkında bile olmaksızın." Bu arınma ile içimizdeki tüm o kötü büyüyü rüzgara teslim ettim.

"Ve son olarak, içimizden çıkan onca olumsuzluğun yarattığı o dev boşluğu olumlu duygu, düşünce ve hareketlerle doldurmamız gerekir yoksa zihin hızlıca o boşluğu yine alışkın olduğu negatifliklerle doldurabilir," diyor Leyla Emadi. Ve bu kez dönüşüm adına motive edici sözler bizi karşılıyor son odada. 


İyi ki varsın Leyla Emadi! Diken Üstünde olma hali ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Sergiyi görmek için son dört gün. Lütfen bir fırsat yaratıp uğrayın Vision Art Platform'a. 

İyi hafta sonları!

Hiç yorum yok: