Mehmet Sinan Kuran'dan Hiçbir Yer

Mehmet Sinan Kuran’ın “Hiçbir Yer” isimli kapsamlı kişisel sergisi Anna Laudel'de 8 Eylül'de açıldı ve 4 Aralık'a kadar da devam edecek. Sanatçının 2020 yılında Anna Laudel’de gerçekleştirdiği “öldükten sonra gerçekleşen” anlamına gelen “Posthumous” sergisinin devamı niteliğinde olan “Hiçbir Yer”, ziyaretçilerini hayattaki ihtimalleri sorgulatan bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Biz de bu hafta sonu bu masalsı sergiyi gezme fırsatını bulduk ve size de bir fırsat yaratıp görmenizi öneririm. 

Çizim, heykel, resim, seramik, ışıklı kutular, camlar, buluntu nesneler, ve yerleştirmeler gibi farklı teknik ve malzemeler kullanarak ürettiği eserlerin yer aldığı seçkide Kuran, Nietzsche’nin çocukluktan yaşlılığa geçişini ele aldığı tasviri tersine çeviriyor. “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi” filmini anımsatan seçkide sanatçı, ziyaretçilere yaşlılıktan çocukluğa doğru giden bir yolda eşlik ediyor. 

Bilim kurgu, mit ve ritüelistik inancın bir origami gibi katlanarak hazırlandığı sergide, sanatçının zaman ve mekân bağlamını durağan kıldığı evrende üst bilince ulaşmış, tüm dünyayı deneyimlemiş, yaşlandıkça çocuklaşan kişi, çocuklaştıkça huzura eriyor. Latince’de ‘fani olduğunu hatırla’ anlamına gelen ‘Memento Mori’ kavramına göndermeler yapan Kuran, faniliğin değeri, hayatın sonu, ve ölümlü olmayı izleyicilerle birlikte sorguluyor. 
Sergide ruhun katmanları, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlanma gibi tecrübelerin önemi, yaşam ve ölüm arasındaki keskin gerçeklik aynı zamanda büyük bir bilinmezlikle irdelenerek mercek altına alınıyor. Galerinin iki katına yayılan Yer, Gök, Deniz başlıklarında üç evreden oluşan, ziyaretçilerini renkli ve heyecan verici bir yolculuğa davet eden “Hiçbir Yer” sergisi, ölüm kavramını oldukça neşeli, canlı ve insanlıktan hiç beklenmeyecek bir şenlik içinde aktarıyor. Teras katı da unutmayınız, zira o kanatlar Instagram fotoğrafı olmayı bekliyor, a dostlar! ;)
Sanatçının kendi ölümüne dair bir güzelleme ile yeni bir dünyanın temelini attığı, üretimlerindeki çizgiler, figürler ve tüm kurgular ile adeta bir anma törenine dönüşen “Hiçbir Yer”, 4 Aralık 2022 tarihine kadar Anna Laudel’de deneyimlenebilir. Çıkışta dükkana göz atmayı unutmayın. Sanatçının renkli dünyasının yansımalarını minik objelerde, eşarplarda, defterlerde ve benzeri aksesuarlarda bulabilirsiniz. Ziyaret saatleri ve bilgi için galerinin web sayfasına göz atabilirsiniz. 

İyi haftalar!

Hiç yorum yok: