Dikkatimi Çekti!

Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama bu sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız şerefine asılan bayrakların sayısında ciddi bir düşüş gözlemledim. Laik, demokratik ve çağdaş Cumhuriyet'e inanmanın ölçütü elbette ki bayrak asıp asmama ya da kimin daha büyük bayrak astığı olamaz. Özgürlüğe inandığınızı en doğru gösteren ölçütler yalnızca ve yalnızca kalbiniz ve beyninizdir. Takılan maskeler, kullanılan simgeler, söylemler falan hikaye olabilir. Ama söyleyin bana lütfen, ben mi yanlış düşünüyorum? Sizce de Cumhuriyet'in ilan edildiği gün, o ülkenin tüm kurumlarının ve bireylerinin gururla ülke bayrağını dalgalandırmak isteyeceği günlerin başında gelmez mi? Diğer milli bayramlarımız da öyle elbette ama en çok Cumhuriyet Bayramımız değil midir evlerimizde, işyerlerimizde, belki meydanlarda ellerimizde Türk bayraklarıyla önümüze açılmış olan aydınlık yolu kutlayacağımız gün? Bu kadar mı saptık biz yolumuzdan? Bu kadar mı gaflet ve dalalet içindeyiz? Bu kadar mı yok oldu ortak değerlerimiz, sevinçlerimiz, bizi biz yapan ve bir yapan özel günlerimiz? Bu kadar mı uzağız artık bir bütün olmaktan, bağlarımızdan? Bu kadar mı törpülendi aslında gurur duymamız gereken kimliğimiz?Bayrak anlamında bu bayramın kara listesinin başında eskiden bir dönem çalıştığım Garanti Bankası geliyor. Her sene Zincirlikuyu'daki genel müdürlük binasına asılan kocaman bayrak bu sene yok! Girişte bile Cumhuriyet'i kutlamak adına asılmış küçücük bir bayrak dahi yok. 100 metre ilerisindeki Bank Mellat adında Arap bankası bile kocaman bir Türk bayrağı asmış bu özel günümüzün şerefine ama Garanti unutmuş! Sanırım YKB Plaza ve Sabancı Kuleleri'nde de bayrak yoktu ama tam önlerinden geçmediğim için yorum yapamayacağım. Ama eskiden önlerinden geçmemiz gerekmezdi zaten. Metrocity hizasından hepsinin dev bayraklarını görürdük. İş Kuleleri'nin iki kulesine iki bayrak asılmış ama belli ki İş Bankası grubu olarak asmasak olmaz, bari laf olsun diye şunları asalım, denmiş gibi iki küçük bayrak duruyor. Koskoca kulelerde benim balkondakinden hallice iki bayrak! Her sene iki kulesinin arasına kocaman bayrak asan Astoria'da bu sene bir şey yok. Belki girişe minicik bir şey koymuşlardır ayıp olmasın diye. Metrocity de öyle yapmış çünkü, eskiden yaptığı gibi kocaman bayraklar asmak yerine giriş kapısının üstüne küçücük bir bayrak asarak kutlamayı tercih etmiş en büyük bayramımızı. Kanyon'da da hiçbir şey göremedim bu arada. Yıldız Posta girişinde The Plaza Otel ve Dedeman Oteli de bayrak asmamayı tercih edenlerden.

Neyse, ben şimdi bu saydığım bayrak yüzsüzlerinin kurumsal iletişim sorumlularına bu sene bayrak asmama nedenlerini sormak üzere mailler yazmaya başlıyorum. Cevap alırsam sizlerle de paylaşırım (ama pek umutlu olduğumu söyleyemem). Söyler misiniz bana, anlamsız bir şeye mi takılmış zihnim? Normal mi bunun içime dert olması, hayal kırıklığım ve sinirim? Yabancı bir şirket olan Google bile ay yıldızı, Mustafa Kemal'i ve kırmızı-beyazı kullanarak bayramımızı kutlarken normal mi "bizim" şirketlerimizin ve insanlarımızın bizi biz yapan unsurları kullanmaktan öcüden kaçar gibi kaçmaları. Yazıklar olsun bu saygısızlar ordusuna!

9 yorum:

Zeugma dedi ki...

Benzer şeyler düşünen biri olarak bu konu için oldukça üzgün ve endişeliyim

Yazının linkini bloguma, bayrağın altına koyuyorum izninle sevgili İmge.

Teşekkür ve sevgilerimle...

mehtap kuzucu dedi ki...

benimde dikkatimi çeken vede üzen bir konu ...gittikçe kaynar suya atılan kurbağa hikayesine dönüyor Türk toplumu...sonumuz inşallah son anda zıplayarak olur,sevgiler

Imge dedi ki...

Zeugma,

Yazımı beğenip paylaştığın için asıl ben teşekkür ederim. Sevgiler.

Mehtap,

Son anı bekleyeceğimiz kesin gibi görünüyor da zıplayabilecek miyiz emin değilim artık ne yazık ki!

zizim bizim dedi ki...

Böyle şeyleri gördükçe umutsuzluğum büyüyor. Bir insanı kendine gelsin diye omuzlardan tutup silkelersin ya işte bu haraketi o kadar çok kişiye yapmak istiyorum ki...

Imge dedi ki...

Zizim Bizim,

Aynen katılıyorum sana!

Genel Not:

Yolladığım maillere yalnızca Dedeman Oteli'nden yanıt geldi. 28 Ekim'de bayrak astıklarını ama fırtınadan dolayı 29 Ekim'de bayrağın parçalandığını ve o yüzden otelin önünde bulunan 5 direkteki yabancı ülke bayraklarını çıkararak tüm direklere Türk bayrağı astıklarını belirttiler.

The Plaza Otel, Garanti ve Astoria'dan henüz tık yok!

Ceylan dedi ki...

İmge Selam,

Bayrak asılmaması ile ilgili yorumuna katılıyorum ve bu konuda tepkini göstermen de çok güzel.

Ama; ben Kanyon'da çalışıyorum, 29 Ekim'de Kanyon'daydım. Ve içerideki köprülerden birinde kocamaaan bir bayrak dalgalanıyordu. Kanyon'a girmediysen görememiş olabilirsin. Ayrıca bir sürü küçük bayrak dağıtıldı ziyaretçilere ve 10 kişilik bir bando ile gün boyunca marşlar çalındı koridorlarda...

Kurumsal İletişim'de çalışmıyorum ama bu da bir cevap sayılabilir:)

Sevgiler,

Imge dedi ki...

Ceylan,

Kanyon'da çalışan biri olarak elbette senin cevabın kesinlikle bir cevap sayılır. :) Eminim hepsinin içeride asılmış bayrakları vardır ama ben dışarıya takılan bayrakların yokluğundan bahsetmiştim aslında. Sanırım bu sene havanın berbat olmasından dolayı bayraklar ihmal edildi. BUgün de Garanti Bankası'ndan gelen yanıt mesajını paylaşayım bu vesileyle:

"28 Ekim 2010 ve 29 Ekimde 2010 tarihlerinde insan gucu ile takilan Bayragimiz, kotu hava kosullari sebebi ile takilamamistir."

Bu arada biraz da dalga geçeyim bu yanıtla, çünkü bankaların teknolojik anlamda ne kadar ileride olduklarından bahsederek birbirleriyle yarıştıkları bir dönemde insan gücü ile bir bayrak takılamaması bana komik geldi. Bu sefer insan gücünü bir kenara bırakıp LED ışıklarıyla bir Türk Bayrağı yansıtsaydınız da binanızın duvarına şanınız yürüseydi, değil mi yani? :)) Şaka bir yana İş Bankası'nın neden küçük bayrak astığını da anlamış oldum böylece. Bu da sorunsuz bayrak asabilmek için güzel bir çözümmüş demek ki. İnsan gücü değil insan aklının daha önemli olduğu bir örnek işte! :)

Sevgiler.

Nesobaby dedi ki...

Neden asmadıklarını tahmin edebiliyoruz ne de olsa ...
Bank Mellet İran bankasıdır şaşırtıcı onun asıp da Garanti'nin asmamış olması
Yapı Kredi çalışanıyım ve YK plazadayım ( D BLok Genel müdürlük binamızdır) her resmi bayram öncesi (1 gün önceden) kocaman bayrağımız asılır ve 10 Kasım'larda banka girişinde İstiklal Marşı söyleriz saygı duruşunda dururuz.
Açıklama yapamadan geçemedim :))
Ama duyarlılığın ve hesap sorman gerçekten çok mükemmel bir davranış birileri biraz olsun uyanmıştır umarım.

Imge dedi ki...

Nesobaby,

Öncelikle Yapı Kredi'ye ve genel müdürlük çalışanlarına kocaman bir alkış gönderiyorum..:) Garanti ve Dedeman dışında bir açıklama gelmedi benim maillerime. Onları da bu seferlik affedeyim bari dedim, çünkü hava gerçekten çok feciydi bu sene. Bahane değil, ama sevdiğim firmalar oldukları için iyi niyetli olduklarına da inanmak istiyorum!

Sevgiler..