Habitat

İstanbul Modern'de Yok Olmadan sergisi ile birlikte gezdiğim çok etkileyici bir de fotoğraf sergisi olduğundan söz etmiştim. Habitat adlı bu sergi de 22 Mayıs'a kadar devam edecek. Yaşam alanları üzerine farklı bakış açılarını bir araya getiren sergi, her geçen gün yeniden tanımlanan mekân kavramının izini sürüyor. Burada 13 sanatçının fotoğraf çalışmalarını göreceksiniz. 


Fotoğrafların fotoğrafını çekmek çok anlamlı olmasa da bir fikriniz olsun istedim. En beğendiğim bölümlerden biri Barbaros Kayan'ın fotoğrafları oldu. 1970'lerde köyden kente göçe zorlanan insanların 2000'lerde ise değerlenen arsalarla başlayan kentsel dönüşüm projeleri yüzünden yeniden evlerini terk etmek zorunda kalmalarının öyküsü var bu seride. İstanbul'un Ayazma bölgesindeki 15 ailenin yaşamından fotoğraflar. 


Beril Gür'ün Xavier de Maistre'nin 42 günlük ev hapsi sırasında yazdığı Odamda Seyahat'ten ilham alarak kendi evinin penceresinden çektiği fotoğraflar ve yakaladığı değişik enstantaneler çok güzeldi. 


Kürşat Bayhan'ın 80'li yıllarda yoğunlaşan kırsaldan kente göç hareketinin Türkiye'nin toplumsal yapısına etkileri üzerine oluşturduğu Evden Uzakta projesi var sırada. İlk bölümde İstanbul'un en çok göç alan semtlerinden biri olan Eminönü'nde zor şartlar altında yaşayan insanlardan kareler, ikinci bölümde ise bu insanların kendi memleketlerindeki yaşamlarından kareler yer alıyor. Ve daha pek çok fotoğraf karesi anlattıkları derin hikayeleriyle sizleri bekliyor İstanbul Modern'de. Sergi ve ziyaret ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. 22 Mayıs'a kadar mutlaka Yok Olmadan ve Habitat'ı görmek için zaman ayırmanızı öneririm. Perşembe günleri ziyaretin ücretsiz olduğunu da bir kez daha hatırlatayım. Şimdiden iyi gezmeler. 

Hiç yorum yok: