Renkli Hayat - "Hayata Kendi Rengini Kat"

Bu sergiyi görür görmez gitmem gerek diye düşündüm. Ve gelir gelmez de yazayım dedim. Mini minnacık, amatör bir tutkuyla ve harika bir nedenle açılmış bir sergi olması onu çok değerli kılıyor bana göre. Karbon Gallery'de 18 Haziran akşam 18:00'e kadar devam edecek olan Renkli Hayat'ı siz de mutlaka görmelisiniz o yüzden. 

Hayvansever baba-kız projesi bu sergi. Fazıl Say'ın konser için gittiği şehirlerde çektiği fotoğraflar ve küçüklüğünden beri binicilik sporuyla uğraşan ve milli sporcu olan kızı Kumru Say'ın at çizimlerinin sergilendiği bu mini sergiyi ücretsiz gezebilirsiniz. Karbon Gallery'nin yeri de çok kolay. İTÜ Ayazağa metro istasyonunda inip Windowist Tower ve Plazalar çıkışından çıkar çıkmaz önünüzde kendisi. 

Kumru Say'ın atları

Fazıl Say'ın Salzburg fotoğrafları favorim oldu. Onun dışında pek çok farklı şehirde çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor. Kimsenin öyle bir vaadi olmamasına rağmen ben her karede bir hayvan da olacak diye düşünmüştüm nedense. ;) Ama aslında serginin adının hemen üstünde yer alan Atlar ve Sokaklar ibaresi bile baba kızın bu anlamda da bir iş bölümü yaptığını anlatıyormuş. Evet, şehir sokakları besteci ve piyanist olarak gururumuz Fazıl Say'dan soruluyor bu sergide.

 Fazıl Say fotoğrafları

Bu nefis sergiden elde edilen tüm gelir de sokak hayvanlarına destek olmak için harcanacak. Bu da hayvan hakları ve çevre hakları konusunda aynı görüş birliğinde olan derneklerin bir araya gelmesiyle 2008’de kurulan HAYTAP'a (Hayvan Hakları Federasyonu) bağış yoluyla gerçekleştirilecekmiş. Duruşuyla, duyarlılığıyla, tarafını çekinmeden belli etmesiyle, işine duyduğu saygıyla gerçek sanatçı örneğidir benim için Fazıl Say. Kendisi gibi duyarlı, sanat ve sporla iç içe bir kız çocuğu yetiştirdiği için harika bir baba olduğunu da bir kez daha görmüş olduk bu sergide. Hayata kendi rengini katmayı bilen bu harika insanlar iyi ki varlar. 


Sizler de hayvanlar için neler yapabilirim diye düşünüyorsanız HAYTAP'ın web sayfasından çok daha detaylı bilgi edinebilir, online bağış ve gönüllülük faaliyetlerini öğrenebilirsiniz. Unutmayın, dünya herkesin çorbada bulunsun diye attığı birer fiske tuzun toplamının yarattığı o şahane etki sayesinde dönüyor. 

Hiç yorum yok: