Sonsuz Aşk ve Ayrılığın İlk Günü

Kaş günlerim başladığına göre buradaki sınırlı mevcudiyetim giderek daha da azalacak demektir. ;) Yine de İstanbul'da "ah o sergide ben de olsaydım" dediğim sergileri duyurmaya ve okuduklarım arasından yazabildiklerimi yazmaya devam etme niyetindeyim bakalım. Bu ikiliyi de yazmazsam olmazdı. İlki Ian McEwan ile ilk tanışmam olan Sonsuz Aşk romanı. Kefaret ile birlikte aldım ve başlangıç olarak bu romanı seçtim. Yazarın diline bayıldım, o yüzden Kefaret'i de okumayı merakla bekliyorum. Bu romanın psikolojik gerilimli kurgusuna da bayıldım.  

Film Enduring Love adıyla sinema filmine de uyarlanmış. IMDB notu düşük olsa da bir şans versem mi diye düşünmekteyim. Kitabın güzelliğinden sonra hayal kırıklığı yaratma olasılığı yüksek ama okurken müthiş bir filmi çekilebilir diye de düşündüm çünkü. O saplantılı aşk hikayesi, psikolojik unsurlar, şahit olunan kazayla ilgili yaşanan suçluluk duyguları, tüm bunların mevcut uzun ilişkiye olan etkileri... ah ya, yönetmen olup filmini çekesim geldi, tam benlik! ;) Kısacası çok tavsiye ederim. Aslı Perker ise Sufle kitabıyla tanıştığım ve sanki ne yazsa seveceğim gibi hissettiğim Türk kadın yazarlardan. ;) Okunacak birçok romanı daha olmasına rağmen onları almayı unutmuşum ama son romanı Ayrılığın İlk Günü'nün çıktığını duyar duymaz kendisini okumaya ne kadar ara verdiğimi hatırlayıp hemen aldım ve başladım okumaya. Adı üstünde genç bir kadının sevgilisinden ayrılmasının ilk 24 saatini anlatan romanı da bir gün içinde bitiriyorsunuz zaten. Aslı Perker, kadının o ilk gün en yoğun haliyle hissettiği duyguları, öfkesini, isyanını, hayal kırıklığını müthiş anlatmış. O kadını da film gibi izledim resmen kitabı okurken. Klişe gibi görünen konuları böyle doğallıkla ve edebiyat keyfiyle anlatabilenlerin hayranıyım. Öneriyorum.

Şimdi içeriden bir polar alayım da balkonda günün her zamanki gibi keyifsiz olduğunu tahmin ettiğim haberlerini okuyayım. Yazlıktayız ama henüz yaz gelmedi, kesin bilgi! Memleket zaten hep kış. "Sağlık olsun" da tek temennimiz artık. 

İyi okumalar.

2 yorum:

Klio'nun Şarkısı dedi ki...

Ian McEwan'a çok rastlamama rağmen bir türlü okuyamamıştım. Geçen yaz Yabancı Kucak'ı okudum ve çarpıldım:) Şu an elimde "Benim Gibi Makineler" var. Sırası geldikçe her kitabını okumak istiyorum. Sana keyifli okumalar ve keyifli Kaş günleri diliyorum İmge:) Sevgiler...

Imge dedi ki...

Çok teşekkürler Sezercim. Sana da çok güzel bir yaz sezonu diliyorum. Ayrıca bu yazdığın Ian McEwan kitaplarını da not ediyorum hemen. Öpüyorum seni. Sevgiler.