Alan Savunması, Art de Vivre ve Toz

Cumartesi gününü iki sergi ve bir de şahane bir tiyatro oyunu ile dopdolu geçirdik. Sergilerden ilki 4 Aralık'a kadar Tomtom'da bulunan Büyükdere35'te görülebilecek  Şeniz Polat'ın Alan Savunması'ydı. Genç sanatçının ilk kişisel sergisinin odağında aile ilişkileri yer alıyor. Özel alanlarında resmedilen figürler; yakınlık dereceleri, kuşak farkları ve beden dilleriyle türlü ilişkilerin ipuçlarını veriyor. Gündelik hayatın sarsıcı tekdüzeliği ve olanca sıradanlığından esinlenen sanatçı, oluşturduğu evrende hane halkını gerçekliklerine en yakın halde gözler önüne seriyor. Üretim metodunda kağıt üzerine karakalem tercih eden sanatçı, yer yer canlı renk blokları kullanıyor. Bundan sonra takibimde olacak sanatçılardan biri oldu Şeniz Polat, çalışmalarına bayıldım. Çalışmalarına bayıldığım bir diğer sanatçı ise Nihal Martlı oldu. Çukurcuma'da bulunan C.A.M Galeri'deki Art de Vivre (Yaşama Sanatı) sergisinin açıklama metnini aşağıya bırakıyorum. Okur okumaz daha hiçbir işini görmeden zaten kendisine bayıldım ve İso da bana dönerek "İmge, bu sen olabilir misin?" dedi. ;)


12 Aralık'a kadar devam eden sergideki çalışmaların hepsini buraya bırakasım var ama kendimi tutuyorum. Daha detaylı incelemek isteyenler önce galerinin web sayfasına, sonra galerinin kendisine uğrayabilirler. 


***

Sezonun üçüncü tiyatro oyununu da izlemiş bulunuyoruz. Hem de ne oyun! Zerrin Tekindor'un sahnede tek başına muhteşem bir oyunculuk sergileyerek küçük bir çocuk, anne, baba, babaanne, hala, komşu ve kim bilir daha unuttuğum kimleri canlandırdığı ve bunu yaparken  dekor, efekt, başka bir oyuncu, kostüm değişikliği gibi unsurlardan hiçbir destek almadığı şahane bir oyun izledik: Toz.  Oğlu Hira Tekindor yönetmenliğinde İKSV Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenmeye başlayan oyunun yaklaşan tarihlerini takip edip izlemenizi öneririm.  


Haftaya hızlı bir başlangıç için şimdilik size bunları bırakıyorum. Şehir kazan ben kepçe gezmelerim devam edecek. Şimdilik Omicron adlı minik detayı görmezden gelmeye karar verdim, zira yüz verdikçe şımarıyor kerata. ;)

İyi haftalar!

2 yorum:

buraneros dedi ki...

Çok kışkırtıcı ve bir o kadar da kıskandırıcı bir yazıydı. İstanbullu olmak manasında:)

Zerrin Tekindor, sadece sahnede dursa yeter zaten. Ama Şeniz Polat'ın sergi adı beni benden aldı. Alan Savunması, muhteşem:)

Imge dedi ki...

buraneros,

Kıskandırdığım için değil tabi ama bir miktar kışkırttığım için mutlu oldum desem ;) Pandemi sonrası hepimiz feci özlemişiz sanırım bu tür etkinlikleri. Yoksunluk krizinden çıkmış gibiyim ve İstanbul bu krize çok iyi geliyor bu aralar. Sizi de bekleriz her zaman ;)