Bedri Rahmi Eyüboğlu - Al Gözüm Seyreyle

Bedri Rahmi Eyüboğlu sevenler el kaldırsın! Çok severim. Ama açıkçası eşi Eren Eyüboğlu'nun eserleri ile birlikte kendi eserlerinin sergilendiği yine bir Galeri Selvin sergisinde ben kız tarafına daha da çok hayran kalmıştım. Eren Eyüboğlu ile tam anlamıyla tanışmam o sergide olmuştu ve çok yetenekli, açık ve yaratıcı olmasına rağmen sanki kadın ressam olduğu için biraz Bedri Rahmi'nin arka planında var olabilmiş gibi gelmişti. Tek başına var olduğu bir sergi şu an Meşher'de devam ediyor: Ben, Sen, Onlar. Kadın sanatçıların eserlerinin sergilendiği muhteşem bir sergi. Ayrıca yazacağım tabi, ama daha çok uzun bir süre var gezmek için, o yüzden bitiş tarihlerine göre öncelik veriyorum diğerlerine. ;) Pek bir dağınık başladım ama önce Bedri Rahmi'nin eşi Eren Eyüboğlu'nu resmettiği bir çalışmasını koyayım bunun üstüne:


Aile koleksiyonundan değişik tekniklerle yaptığı 30 işin sergilendiği Al Gözüm Seyreyle'yi 12 Aralık'a kadar Nişantaşı'ndaki Galeri Selvin'de görebilirsiniz. Benim alışık olduğumuzun dışında, farklı bir karışık teknikle yapılan aşağıdaki işleri çok hoşuma gitti:


Minicik ebatlarda, kağıt üzerine mürekkep ile dünyaları anlattığı aşağıdaki tarzda monokrom ya da renkli çalışmaları da en sevdiklerimden oldu. 


Ve tabi bakar bakmaz Bedri Rahmi sergisine geldiğinizi iliklerinize kadar hissedeceğiniz soyut figürlü kompozisyonları. İlkini serginin tanıtım haberlerinde de görmüş olabilirsiniz: Güvercin


 

Yolunuz Nişantaşı'na düşerse gezin demeyeceğim bu sergi için. Üstat Nişantaşı'na gelmiş, ona bir selam vermek için yolunuzu Nişantaşı'na düşürün diyeceğim. ;)

İyi gezmeler. 

Hiç yorum yok: