Canan'dan Hayal-i Alem

Çalışmalarını çok sevdiğim Canan'ın Hayal-i Alem isimli son kişisel sergisini son gününde Akaretler'deki O' Art'ta yakalayabilmiş olmanın mutluluğu içindeyim. Tabi haliyle buraya yazdığımda artık görülebilir olmuyor ama en azından hem sergi hakkında bir fikir olsun diye hem başlı başına çok tatlı bir resimli öykü gibi okunabilecek bir sergi olduğu için hem de henüz tanımayanlar varsa Canan'la tanışsın ve bundan sonra da işlerini takip edebilsin diye paylaşmak istedim. Serginin hikayesi aşağıda:


Canan'ın hayal alemini yansıtan yerleştirmelerden en beğendiklerimi de paylaşayım. Her oda rengarenk ayrı bir dünyaya açılıyordur bu sergide. Örneğin, Şahmaran'ın klasik hikayesi yerine kahkaha ve şifa vereceğini vaadeden enstalasyonu aşağıda gördüğünüz Edepsiz Kahkahalar Odası'nda. 


Yarı insan yarı hayvan bedenli olan Ahu: Ceylan aşağıdaki masalsı karakterimiz ise estetiği ve gül kokuları içinde izleyicinin dileklerini gerçekleştirmeyi vaadediyor. Zihnimizin falcı olduğuna inanan Canan, Ceylan aracılığıyla 'umut etme, oldu bil' düşüncesinden yola çıkarak yapmış bu eserini. 

 


En masal odalardan biri de Kokundan Tanırım Seni adlı yerleştirmenin olduğu ve Burak ve sevgilisi Karub'un (Burak isminin tersi) kavuşma hikayesinin anlatıldığı odaydı. Burak sevgilisiyle karşılaşabileceğini hiç düşünmezken kokusunu duyarak peşinden sürükleniyor. Bulutların arasından onun ışıltılı kuyruğunu görerek doğru yolda olduğunu anlıyor. Karub kafasını çevirip Burak'la göz göze gelince okunu çekip kendini hatırlatıyor. Melekler de bulutların arasından aşıkların kokusu olan lavantaları dökerek kavuşmalarını kutluyorlar.  


Daha minik işlerden birkaç tanesini aşağıda görebilirsiniz. Dilek Cini'nin güzelliğine ne diyorsunuz? Kafes ve Ayn-i Zeliha da diğer heykellerin ismi.  


Alaaddin'in Yorganı'nın bulunduğu odanın duvarlarındaki 71 adet minyatür Büyü Serisi de en bayıldıklarımdandı. Eski zamanlarda yazılmış büyü kağıtları ve muskalardan esinlenerek gerçekleştirilmiş bu çalışmalar da. Mutluluk büyüsü kartpostalını odama, Bereket büyüsünü İso'nun odasına, Şans büyüsünü de evin girişinde uygun bir köşeye yerleştirdim bile. ;)


Bu rengarenk, masalsı dünya bize o kadar iyi geldi ki anlatamam. Canan'ın çalışmaları ve sanatçının kendisi hakkında daha fazla bilgi ve yüksek kalite fotoğraflar için sanatçının web sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Bakalım yarından itibaren bitmek bilmez yağmurların başlayacağı bu yeni haftada havanın ve trafiğin izin verdiği nereleri gezip görebileceğiz? Eve kapanırsam da okuduğum kitapları yazarım artık size. ;)

İyi haftalar!

Hiç yorum yok: