Kendimin Ormanında

Geçen hafta sonu Karaköy'de birkaç galeri gezme fırsatımız oldu. Müthiş işlerle karşılaştık. Diğer sergilerin çoğu bittiği için onları burada yazmıyorum ama yine genç sanatçılardan Burçin Başar'ı kesinlikle takibimize aldık. Mixer'de 8 Ocak 2022'ye kadar devam edecek olan Rugül Serbest'in Kendimin Ormanında adlı sergisini görmek için yola çıkmıştık. Gerçekten de ekranlardan değil de tam karşısından görünce daha da etkilendim sanatçının tablolarından. 

Bilinmeyen Toprak II

Dünyanın Soluğu / Salyangozun Bakışı

Gelin Rugül Serbest'in kendi ağzından dinleyelim bu serginin temasını:

"Hepimiz bir bedene sahip olarak bu dünyaya fırlatılmış varlıklar gibiyiz. Kendim olmak dışında deneyimleyebileceğim bir şey yok. Bir anlığına da olsa bir başkası olmamız mümkün değil. Bir başkasına ancak kendi bedenim üzerinden erişebiliyorum. 

Dünyada-olmanın ne demek olduğunu sorguluyorum. Dünya bir yer veya bir mekan değildir. “Doğa içeridedir” der Cezanne. Ben ne kadar bu dünyanın içindeysem dünya da bir o kadar benim içimde, soluduğum nefestedir. Dünyada her şey her şeyin içindedir. Her şey her şeyle karışmıştır. Ben de bu dünyaya karışmak istiyorum. Var olduğum bu dünyada her şeyi içimden geçirmek, her türlü biçime, imgeye bürünmek (ve kendime dönmek) istiyorum.

Bir başkası olmak nasıldır? Doğa olmak nasıldır? Bir bitki gibi hissetmek nasıldır? Bunu deneyimlemek istiyorum."

Bilinmeyen Toprak I

Ormanın Ruhu

"Bitki gibi sadece var olarak, kımıldamadan, hareket dahi etmeden dünyayı değiştirmek... Sadece dünyada olmak değil, bir 'dünya yapmak' istiyorum. (Çiçek açmak ve dünyayı kendime çekmek istiyorum.) Hiç çaba göstermeden, tek bir kas dahi kullanmadan havada asılı kalmayı arzuluyorum. Havada süzülmek, yeşermek, su gibi akmak istiyorum. Köklerimle toprağın derinliklerine kadar inmek, yaşamın o gizemli kaynağına karışmak istiyorum. Yaşadığım dünyanın içine batmak, gömülmek istiyorum..."

Şimdinin Sessizliği

Hikayesiyle, kendi bedenini o hikayede kullanımıyla, kuru kalem gibi görünen o sepya tonlu şahane yağlıboya tablolarında kullandığı tekniğiyle hayran kaldığım bir isim oldu Rugül Serbest.

İyi ki tanıştık! Daha çok karşılaşırız bence. ;)

Size de iyi gezmeler.

Hiç yorum yok: