Saçtan Hikayeler

Yasemin Güzel’in 30 Haziran’a kadar Bebek Sarnıcı’nda görülebilecek ‘Saçtan Hikâyeler’ sergisinde 8.5 metrelik kadın saçlarından yapılmış bir ‘Tespih’ yer alıyor. Sanatçının kendi saçlarını kesmesiyle başladığı bu eser, Türkiye’nin her yerinden benzer hikayeleri olan kadınların da desteğiyle ortaya çıkmış. 6 yıllık bir çalışmanın ürünü olan, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmış 5 bin kadının saçından oluşan bu ‘tespih’, hem onların hikayesinin bir parçası hem de anlatıcısı olarak izleyiciyle buluşuyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restore edilerek 2021 yılının Eylül ayında sanatseverlerle buluşan tarihi Bebek Sarnıcı bundan sonra minik bir çağdaş sanat galerisi olarak hizmet verecek. Sahil yürüyüşlerinde içeride ne var ne yok diye göz atmayı unutmayın derim. Bu sergiyi  sanatçının kaleminden de okumak isterseniz  onu da aşağıya ekliyorum.


Saçtan hikayelerin artmaması için hep birlikte ve çok daha güçlü bir şekilde #İstanbulSözleşmesiYaşatır dememiz şart. Neyse ki bu hafta bu konuda olumlu gelişmeler oldu. Umut etmeye bile korktuğumuz dönemlerden geçsek de aydınlık günlere kavuşacağımız umudunu hiç yitirmeyeceğiz.

 İyi hafta sonları!


 

Hiç yorum yok: